10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę

Pewnie większość z was używa Lightrooma na co dzień. Pewnie większość z was porusza się w nim swobodnie. Pewnie też większość z was nie zna przynajmniej kilku z tych dziesięciu funkcji programu.

Produkty firmy Adobe są programami, które chyba nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać. Nie nastąpi taki moment, w którym powiem, że znam je na wylot. Zawsze znajdzie się jakaś ukryta funkcja, która mnie zaskoczy. Robię wtedy wielkie oczy i wypowiadam coś w stylu: "Takie buty!”. Część z was pewnie się ze mną zgodzi. Być może część nie, ale przyznać musicie, że Lightroom daje nam tak ogromne możliwości, że trudno to wszystko ogarnąć.

Jamie Windsor stworzył zestawienie 10 ukrytych i mniej znanych funkcji Lightrooma, które pomagają w edycji oraz przyśpieszają pracę w programie. Niektóre mogą wam się przydać.

Wyślij klientom galerię online

Dzięki synchronizacji z Lightroom Mobile możemy bezpośrednio z programu dzielić się zdjęciami. Bardzo istotny jest fakt, że galeria jest sprzężona z Lightroomem. Jeśli edytujemy udostępnione zdjęcia, zmiany naniesione będą również tam.

Lepsze tony dzięki kalibracji aparatu

Ta funkcja pewnie jest bardziej znana, a jeśli nie, warto ją poznać. W prosty sposób możemy poprawić kolorystykę swoich zdjęć. Wystarczy wybrać odpowiedni profil.

Zmiana krycia presetu

Jeśli korzystasz z presetów Lightrooma warto skorzystać z darmowego wtyczki o nazwie The Feather.

Zobacz również: Najważniejsze skróty klawiszowe w Adobe Photoshop

Ukierunkowanie narzędzi do regulacji

Bardzo przydatna funkcja, która ułatwiła mi życie, gdy ją odkryłam. Dzięki temu narzędziu możemy zmieniać parametry, takie jak: nasycenie, odcień, tony tylko w wybranych obszarach. I to właściwie jednym pociągnięciem myszki.

Automatyczne dopasowanie ekspozycji z różnymi ustawieniami

To narzędzie oszczędzi nam pracy nad dużą ilością zdjęć. Możemy automatycznie dopasować ekspozycję do ustawień naszego aparatu.

Szybsze ocenianie i wybór zdjęć

To banalny sposób na przyśpieszenie naszej pracy podczas selekcji zdjęć. Wystarczy wcisnąć [CapsLock] i pójdzie nam zdecydowanie szybciej podczas oznaczania zdjęć gwiazdkami.

Automatyczne ustawianie suwaków

Jeśli przytrzymacie [Shift] i klikniecie dwa razy na nazwę przypisaną suwakowi, Lightroom ustawi automatycznie wartość, którą uzna za najbardziej odpowiednią.

Edycja miejscowych narzędzi do regulowania

Ten trik pozwoli nam na na precyzyjną edycję miejscową naszych zdjęć, gdyż Lightroom sam znajduje krawędzie naszego obiektu.

Większe suwaki

Aby uzyskać większą kontrolę nad edycją wystarczy rozciągnąć suwaki na większą szerokość.

Precyzyjny widok edycji

Kiedy przytrzymacie klawisz [Alt] i pobawicie się suwakami, wyraźnie zobaczycie, jakie zmiany zachodzą w waszym zdjęciu. Bardzo pomocne kiedy dokonujemy subtelnych poprawek.

Na kanale Jamiego Windsora znajdziecie wiele wideoporadników, które usprawnią waszą fotograficzną pracę i sprawią, że będzie ona jeszcze przyjemniejsza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: YouTube

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co to jest stykówka i jak ją wykonać? Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Radzimy, jak dobrze wyostrzać zdjęcia w Photoshopie 5 prostych trików z wykorzystaniem paska do aparatu Wiosna w pełni - kilka pomysłów na przyjemne portrety NAS czy DAS? Wybieramy dysk do naszych potrzeb [wideoporadnik] Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret 8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać Pięć łatwych sposobów na poprawienie swoich filmów ze smartfona Ilford pokazuje jak wywołać czarno-biały film we własnym domu Prosta sztuczka, jak redukować szumy przy fotografowaniu w ciemności Jak robić dobre zdjęcia przy długim czasie ekspozycji? Czy warto wydać 8 tysięcy na obiektyw portretowy? Oto jak się sprawdzają 85-tki Canona 25 funkcji Lightrooma, dzięki którym poprawisz swój workflow Archiwizacja komputera przy pomocy Time Machine i WD Backup - jak to zrobić? [wideoporadnik] Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw! 8 trików, dzięki którym twoje zdjęcia będą ciekawsze. I to niskim kosztem! Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Zdjęcia "z ręki” przy długich czasach naświetlania. Co zrobić, aby były nieporuszone bez statywu? Jak ulepszyć warsztat podczas sesji miłosnej? Kai Wong radzi, jak robić lepsze zdjęcia krajobrazowe Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik] Fotografia koncertowa, czyli zdjęcia w 5 minut. Jak fotografować, żeby nie fałszować?

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców