17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych

Na tegorocznym WPPI – Konferencji Ślubnych i Portretowych Fotografów Trevor Dayley zaprezentował 17 szybkich i prostych przepisów na oświetlenie zdjęcia. Możesz je zapamiętać dzięki krótkiej, nieco zwariowanej historii.

17 sposobów oświetlania sceny to dość dużo. Trevor Dayley łączy je z absurdalną historią, która ma pomóc nam je zapamiętać. Schematy ustawienia światła pokazane są na bardzo prostych diagramach, opartych na zegarze.

"Jesteś w swoim domu. Dzwoni budzik. Jest pierwsza w nocy. Wychodzisz na zewnątrz i przechodzisz przez ulicę (ang. cross). Patrzysz w górę i widzisz podwójną tęczę, za którą niebo zmienia kolory. Nagle małże(ang. clam shell) zaczynają spadać z nieba. Wiązka światła zaczyna je zabijać. Następnie nadjeżdża SUV z wielkimi felgami. Promień światła przerywa go na pół i nagle wyskakuje ninja, który jest całkiem zaciemniony. Nina powoduje eksplozję światła, która cię oślepia. Kiedy twój wzrok zaczyna wracać do normalności, zaczynasz widzieć kolory. Nagle słyszysz fajerwerki, widzisz jak strzelają w oddali, nad stadionem. Patrzysz w bok i widzisz Nina, palącego cygaro i stojącego w środku świecącego trójkąta"

Trevor jest jednym ze 100 najlepszych fotografów ślubnych w Stanach Zjednoczonych. Preferuje fotografowanie przy naturalnym świetle, ale jego duże doświadczenie pozwala mu na wykorzystanie światła błyskowego wtedy, kiedy warunki naturalnie nie sprzyjają zrobieniu idealnego zdjęcia. Podczas swojego, ponad godzinnego wystąpienia Trevor dzieli się pomysłami na wykorzystanie sztucznego światła, zarówno w fotografii ślubnej, jaki i portretowej.

Zobacz również: Jakie nowości w Photoshopie przynosi wersja Creative Cloud?

Do oświetlania swoich zdjeć Trevor używa lamp Flashpoint/Godox z modyfikatorami MagMod.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PETAPIXEL

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Poradnik: Jak dłużej pracować na bateriach? Jak przegrać zdjęcia z aparatu na komputer? Jak otrzymać ok. 20 000 zł z urzędu pracy na fotografowanie – cz. 2 [poradnik] Sprawdzamy czy Affinity Photo jest prawdziwą alternatywą dla Photoshopa Photoshop: szybkie nakładanie rastra na zdjęcie Dodawanie świetlnych smug do zdjęć wnętrz [wideoporadnik] Efekt Tilt-Shift, czyli jak zamienić rzeczywisty świat w miniaturowy model Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Jak ujarzmić czerń i biel w fotografii cyfrowej – część 3 [poradnik] Co to jest Mikro Cztery Trzecie? Problem z kolorami zdjęć w Internecie? Powiemy Ci co robisz źle – profile ICC, kalibracja monitora Wirtualna rzeczywistość z lustrzanki - przełom w multimedialnym dokumencie?