© Alys Tomlinson, Fotograf roku Sony World Photography Awards 2018 / worldphoto.org

Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu!

Tomasz Padło zajął III miejsce w kategorii profesjonalnej "Krajobraz” w organizowanym przez World Photography Organisation konkursie Sony World Photography Awards 2018. W ten sposób uhonorowano jego cykl zdjęć Greetings from Kazakhstan (Pozdrowienia z Kazachstanu), który ukazuje rozwój miast i zanieczyszczenie kraju.

Tomasz traktuje fotografię jako reprezentację rzeczywistości i wykorzystuje ją do promocji wiedzy, dlatego koncentruje się głównie na fotografii dokumentalnej.
Jest założycielem Fundacji Bezgranica, w ramach której, przy wsparciu Muzeum Historii Polski, zajmuje się eksponowaniem i opisywaniem zjawiska stabilności granic reliktowych. Od wielu lat zajmuje się badaniem problemu postrzegania przestrzeni. Z wykształcenia jest geografem i został powołany na stanowisko adiunkta w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zobaczcie jego nagrodzone prace:

Żadna z uzyskujących niepodległość republik byłego ZSRR nie miała chyba tak zniszczonego środowiska naturalnego jak Kazachstan. Zbyt intensywne czerpanie wody z Syr-darii przez gospodarstwa rolne przyczyniło się do zniknięcia Morza Aralskiego. Orka na milionach hektarów czarnoziemów wywołała erozję eoliczną, doprowadzając do niespotykanej degradacji gleby. A rejon Semipałatyńska zasłynął z prób jądrowych i będącego ich następstwem skażenia środowiska. Władze Kazachstanu od lat starają się zmienić jego negatywny wizerunek, między innymi poprzez promowanie atrakcji przyrodniczych. Szczególną formę przybrało to w Ałmaty, dawnej stolicy kraju, gdzie wiele placów budowy dekorowanych jest płachtami ukazującymi kazachskie krajobrazy. Tworzy to pewnego rodzaju dysonans w odbiorze tego kraju, zwłaszcza że Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wymięte i brudne płachty mówią o tym kraju więcej, niż mogli przewidzieć ich pomysłodawcy.

Tomasz Padło

Główna nagroda — tytuł Fotografa Roku i 25 000 dolarów — trafiła w ręce brytyjskiej artystki Alys Tomlinson za cykl Ex-Voto (Wotum). Jury podkreślało piękno realizacji, doskonałość techniczną i wrażliwość przedstawienia pielgrzymki jako odkrywczej podróży i ofiary składanej wyższej potędze.
Alys została wybrana spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc. Zwyciężyła w kategorii Odkrycie.

Ex-Voto to osobisty projekt autorstwa londyńskiej fotografki. Na zwycięski cykl składają się formalne portrety, rozległe krajobrazy i małe, szczegółowe obrazy przedstawiające wota z miejsc pielgrzymek: Lourdes (Francja), Ballyvourney (Irlandia) i Grabarki (Polska).
Uwiecznione na wielkoformatowym filmie o wymiarach 5×4 obrazy odzwierciedlają tajemniczą ponadczasowość, obecną w miejscach duchowej kontemplacji.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Architektura

Gianmaria Gava (Włochy) za cykl Buildings (Budynki)

Współczesność

Fredrik Lerneryd (Szwecja) za cykl Slum Ballet

Kreatywność

Florian Ruiz (Francja) za cykl The White Contamination (Białe zanieczyszczenie)

Wydarzenia bieżące

Mohd Samsul Mohd Said (Malezja) za cykl Life Inside the Refugee Camp (Życie w obozie dla uchodźców)

Krajobraz

Luca Locatelli (Włochy) za cykl White Gold (Białe Złoto)

Świat natury i dzika przyroda

Roselena Ramistella (Włochy) za cykl Deep Land

Portret

Tom Oldham (Wielka Brytania) za cykl The Last of The Crooners (Ostatni śpiewak)

Sport

Balazs Gardi (Węgry) za cykl Buzkashi

Martwa natura

Edgar Martins (Portugalia) za cykl Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes (Monolog o Śmierci, Życiu i Innych Interludiach)

Fotograf Roku w kategorii młodzieżowej

Megan Johnson, (USA), 16 l. za zdjęcie Still

Fotograf Roku w konkursie studenckim

Samuel Bolduc, (Kanada), 20 l. za cykl The Burden

Wkonkursie otwartym zwyciężył Veselin Atanasov.

Znamy zwycięzców sekcji Open na Sony World Photography Awards 2018. Justyna Zduńczyk z dwoma nagrodami

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. Właśnie zostały ogłoszone wyniki sekcji otwartej, w której pojawiło…

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Warto przypomnieć, że w konkursie otwartym, w kategorii Dzika Przyroda zwyciężyła Polka - Justyna Zduńczyk.

Na 11. edycję Sony World Photography Awards fotografowie z ponad 200 krajów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku. Coroczna pokonkursowa wystawa w Londynie gromadzi największe, uznane i rozkwitające talenty z całego świata.
Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2019 rozpocznie się 1 czerwca 2018 r. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Zmarł Robert Frank. Legenda fotografii dokumentalnej Multimedialny dokument o ludobójstwie w Rwandzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Fujifilm notuje 15 proc. zysk, dzięki lekowi pomagającemu w leczeniu koronawirusa Flash Porter - plenerowy sprzęt do archiwizacji zdjęć Aktualizacje pakietu Adobe CC 2015.5, Lightroom 6.5 i Capture One 9.1 - co wnoszą nowości? Huawei Mate 20 Pro okiem fotografa. Czy smartfon może zastąpić aparat? Pierwszy oficjalny portret Prezydenta Trumpa został wykonany 10-letnim aparatem Handel ludźmi i niewolnictwo na Instagramie. Prawda wyszła na jaw Australia płonie. Wraz z nią ekosystem "Prezydentura w obiektywie". 5 lat pracy 5 fotografów w jednej książce Chiny blokują Leikę w mediach społecznościowch. Powodem jest ten film

Popularne w tym tygodniu:

NASA wciąż nie wie, dlaczego teleskop Hubble’a utracił dane. Są konsekwencje