Zobacz, co potrafi ulepszony algorytm sztucznej inteligencji Nvidia

Zobacz, co potrafi ulepszony algorytm sztucznej inteligencji Nvidia

Zobacz, co potrafi ulepszony algorytm sztucznej inteligencji Nvidia
Monika Homan
24.04.2018 10:29, aktualizacja: 26.07.2022 18:03

Naukowcy z Nvidia wykorzystali sztuczną inteligencję do realistycznej edycji lub rekonstrukcji uszkodzonych obrazów. Znane z Photoshopa ”wypełnienie z uwzględnieniem zawartości” zostało przeniesione na znacznie wyższy poziom.

To, co jest niesamowite w algorytmie Nvidii, to fakt, że do wypełnienia zaznaczonego obszaru wykorzystuje on nie tylko informacje z otaczających go pikseli. Naukowcy stworzyli algorytm, który "rozumie", jak powinien wyglądać obiekt. Oparte na metodzie głębokiego uczenia się narzędzie, analizuje scenę i określa, jak powinna wyglądać po zakończeniu edycji. Pomaga to uzyskać bardziej realistyczny efekt.

Research at NVIDIA: AI Reconstructs Photos with Realistic Results

Jeśli wypełnienie ma zostać wykonane w miejscu, w którym powinno być oko, to Nvidiawygeneruje je komputerowo. W przypadku klasycznego wypełnienia z uwzględnieniem zawartości, w miejscu oka uzyskalibyśmy przestrzeń wypełnioną otaczającymi oko elementami – skórą, brwiami, nosem czy włosami.

Obraz
© © [NVIDIA Corporation](https://arxiv.org/pdf/1804.07723.pdf)

Naukowcy, aby wyszkolić sztuczną inteligencję wygenerowali 55 116 losowych masek dziur i smug, które następnie były losowo kadrowane i obracane. Kolejne 24 866 masek wygenerowano do testowania algorytmu.

Od lewej: zdjęcie z brakującymi pikselami, efekt wypełnienia w Photoshopie, efekt NVIDIA, oryginalne zdjęcie
Od lewej: zdjęcie z brakującymi pikselami, efekt wypełnienia w Photoshopie, efekt NVIDIA, oryginalne zdjęcie© © [NVIDIA Corporation](https://arxiv.org/pdf/1804.07723.pdf)

Algorytm może wypełniać dziury o dowolnym kształcie i bez względu na odległość od krawędzi obrazu – co w Photoshopieczęsto sprawia problemy. Możliwości wypełniania braków obrazu - nawet tych rozległych - są imponujące.

Obraz
© © [NVIDIA Corporation](https://arxiv.org/pdf/1804.07723.pdf)

Na filmie zaprezentowanym przez firmę możemy zobaczyć narzędzie w akcji i trzeba przyznać, że radzi sobie świetnie nawet przy skomplikowanych obrazach.

Pełny raport twórców dostępny jest pod linkiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)