Teleskop Hubble'a ma 28 lat! Zobacz piękne zdjęcia Mgławicy Laguna

Teleskop Hubble'a ma 28 lat! Zobacz piękne zdjęcia Mgławicy Laguna

Teleskop Hubble'a ma 28 lat! Zobacz piękne zdjęcia Mgławicy Laguna
Źródło zdjęć: © © [NASA](https://www.youtube.com/watch?v=T8XQIePGKM)
Monika Homan
27.04.2018 09:19, aktualizacja: 28.04.2018 17:48

Z okazji 28-lecia umieszczenia teleskopu Hubble’a na orbicie, NASA opublikowało wykonane przy jego pomocy, zdjęcia Mgławicy Laguna. To coś niesamowitego - świetny prezent urodzinowy!

Kosmiczny Teleskop Hubble’a umieszczono na orbicie pod koniec kwietnia 1990 roku. Przez ostatnie 28 lat dostarczał nam niesamowite zdjęcia obiektów astronomicznych. Za jego pomocą dokonano licznych odkryć naukowych. W tym czasie wykonał już 163,5 tys. okrążeń dookoła Ziemi i przeprowadził 1,5 mln obserwacji dla ponad 43,5 tys. obiektów astronomicznych. Zebrane przez niego dane zajmują łącznie 153 terabajty.

Lagoon Nebula Zoom and Flythrough

Mgławica Laguna to odległe od nas o 4 tys. lat świetlnych obłoki pyłu, odbijające światło pobliskiej gwiazdy. Średnica sfotografowanego obiektu to około 33 lata świetlne, co sprawia, że jest widoczna na niebie gołym okiem.

Aby uczcić rocznicę, naukowcy z NASA wybrali szczegółowe zdjęcie narodzin gwiazd w Mgławicy Laguna. W centrum zdjęcia możemy zobaczyć młodą gwiazdę Herschel 36. Jest ona 200 tys. razy jaśniejsza od Słońca i ma 32 razy większą masę.

Obraz
© © [NASA](https://www.youtube.com/watch?v=T8XQIePGKM)

Czas jej życia określany jest na około milion lat – wśród gwiazd to młodziak. Mimo tego naukowcy oceniają, że z powodu swojej dużej masy nie przetrwa ona dłużej niż 5 mln lat. Wydawać by się mogło, że to szmat czasu, jednak w porównaniu z wiekiem Słońca – 4,6 mld lat – jest to bardzo krótkie życie gwiazdy.

Obraz
© © [NASA](https://www.youtube.com/watch?v=T8XQIePGKM)

Prezentowane zdjęcia powstały 12 i 18 lutego 2018 roku. Do ich zarejestrowania wykorzystano instrument Wide Field Camera 3, dzięki któremu możemy podziwiać zdjęcie z zachowaniem tak dużej liczby szczegółów. Na zdjęciu widzimy trójwymiarową, kolorową strukturę mgławicy. Wypchnięty przez gwiazdę kurz odsłania nam świecący na niebiesko tlen. Światło Herschel 36 oświetla górną część pyłów na żółto. Za dominujący, czerwony kolor odpowiedzialny jest azot, natomiast ciemnofioletowe obszary to mieszanina wodoru, tlenu i azotu.

Więcej informacji dostępna jest na NASAstronie internetowej[/url] NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)