Poznaj 5 ukrytych opcji Photoshopa, o których nie miałeś pojęcia

Photoshop to narzędzie tak zaawansowane, że trudno jest poznać wszystkie jego funkcje na własną rękę. Blake Rudis na kanale CreativeLive prezentuje 5 ukrytych opcji Photoshopa, których być może nie znacie.

Używając Adobe Camera RAW do wywoływania plików RAW możecie zapisać zrzuty z różnych wersji edytowanych przez was plików. Program duplikuje plik, zachowując naniesione zmiany, dzięki czemu możemy bezpiecznie edytować zdjęcie dalej lub stworzyć zupełnie nową wersję od początku. Pozwoli to na szybkie porównanie efektów obróbki. Możecie też wrócić do stworzonych zrzutów — nawet po zamknięciu zdjęcia.

Kolejny trik przyda się miłośnikom zdjęć czarno-białych. Konwertowanie zdjęć na czarno-białe z użyciem mapy gradientu, jest sposobem na uzyskanie niebanalnych efektów. Tworząc warstwę dopasowania z mapą gradientu tak, by kolorami gradientu była czerń i biel, a następnie kolejną warstwę dopasowania, tym razem barwa/nasycenie możemy definiować intensywność czerni w wybranych elementach zdjęcia. Możemy zmieniać odcień poszczególnych kolorów, wykorzystując przycisk z rączką i strzałkami, który pozwala na selektywną zmianę nasycenia lub po prostu bawiąc się suwakami.

Style warstwy wykorzystywane są zwykle do kształtów i tekstów, ale można ich również użyć z warstwami dopasowania do edycji fotografii. Opcje mieszania pozwolą wam decydować o tym, na które elementy zdjęcia chcecie wpływać i nieco podkolorować zdjęcia.

Narzędzie "cienie / podświetlenia" dostępne w zakładce obraz > dopasowania pozwolą wam na kontrolowanie ciemnych i jasnych partii nakładki. Wykorzystane może być w wielu sytuacjach. Rudis pokazuje działanie tego narzędzia na przykładzie warstwy w trybie "łagodnego światła" z rozmyciem gausowskim o promieniu 50 pikseli. Kontrasty przy zastosowaniu tego trybu mieszania są wyraźnie za duże, ale można je zmniejszyć przestawiając suwaki w narzędziu.

Zobacz również: Zachowanie faktury i koloru przy obróbce skóry

"Operacje" jest wybawieniem dla osób, które często powtarzają serie zmian na swoich zdjęciach. Wystarczy nagrać sekwencję czynności, aby móc ją odtwarzać na innych zdjęciach jednym kliknięciem. Do wybranej akcji możemy też przypisać klawisz funkcyjny, aby jeszcze szybciej móc ją zastosować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fstoppers

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? Karty pamięci i mnóstwo oznaczeń - jak je rozszyfrować? [wideoporadnik] Jak zrobić dobre zdjęcia rodzinne smartfonem? Poznaj nasze rady Wykorzystaj wiosnę i piękno natury. Robimy zdjęcia kwiatów ”Lightroom w przerwie na kawę” - poznaj tajniki Lightrooma CC za darmo 9 porad, które pozwolą ci lepiej komponować zdjęcia krajobrazów 5 porad, dzięki którym zrobisz lepsze zdjęcia smartfonem Drony – jak latać, żeby nie rozbić się o przepisy? Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Co to jest stykówka i jak ją wykonać? Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Radzimy, jak dobrze wyostrzać zdjęcia w Photoshopie 5 prostych trików z wykorzystaniem paska do aparatu Wiosna w pełni - kilka pomysłów na przyjemne portrety NAS czy DAS? Wybieramy dysk do naszych potrzeb [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Wyznanie fotografa. Dlaczego nie oddajemy klientom wszystkich zdjęć? Jak wybrać najlepszą kartę SD do aparatu? Wyjaśniamy oznaczenia