Poznaj 5 ukrytych opcji Photoshopa, o których nie miałeś pojęcia

Photoshop to narzędzie tak zaawansowane, że trudno jest poznać wszystkie jego funkcje na własną rękę. Blake Rudis na kanale CreativeLive prezentuje 5 ukrytych opcji Photoshopa, których być może nie znacie.

Używając Adobe Camera RAW do wywoływania plików RAW możecie zapisać zrzuty z różnych wersji edytowanych przez was plików. Program duplikuje plik, zachowując naniesione zmiany, dzięki czemu możemy bezpiecznie edytować zdjęcie dalej lub stworzyć zupełnie nową wersję od początku. Pozwoli to na szybkie porównanie efektów obróbki. Możecie też wrócić do stworzonych zrzutów — nawet po zamknięciu zdjęcia.

Kolejny trik przyda się miłośnikom zdjęć czarno-białych. Konwertowanie zdjęć na czarno-białe z użyciem mapy gradientu, jest sposobem na uzyskanie niebanalnych efektów. Tworząc warstwę dopasowania z mapą gradientu tak, by kolorami gradientu była czerń i biel, a następnie kolejną warstwę dopasowania, tym razem barwa/nasycenie możemy definiować intensywność czerni w wybranych elementach zdjęcia. Możemy zmieniać odcień poszczególnych kolorów, wykorzystując przycisk z rączką i strzałkami, który pozwala na selektywną zmianę nasycenia lub po prostu bawiąc się suwakami.

Style warstwy wykorzystywane są zwykle do kształtów i tekstów, ale można ich również użyć z warstwami dopasowania do edycji fotografii. Opcje mieszania pozwolą wam decydować o tym, na które elementy zdjęcia chcecie wpływać i nieco podkolorować zdjęcia.

Narzędzie "cienie / podświetlenia" dostępne w zakładce obraz > dopasowania pozwolą wam na kontrolowanie ciemnych i jasnych partii nakładki. Wykorzystane może być w wielu sytuacjach. Rudis pokazuje działanie tego narzędzia na przykładzie warstwy w trybie "łagodnego światła" z rozmyciem gausowskim o promieniu 50 pikseli. Kontrasty przy zastosowaniu tego trybu mieszania są wyraźnie za duże, ale można je zmniejszyć przestawiając suwaki w narzędziu.

"Operacje" jest wybawieniem dla osób, które często powtarzają serie zmian na swoich zdjęciach. Wystarczy nagrać sekwencję czynności, aby móc ją odtwarzać na innych zdjęciach jednym kliknięciem. Do wybranej akcji możemy też przypisać klawisz funkcyjny, aby jeszcze szybciej móc ją zastosować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fstoppers

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

W torbie fotografa - Filtry fotograficzne - Protector, Polaryzacyjny i ND [wideo] Zamień reklamówkę w dym bez użycia ognia 4 rzeczy, których nauczyła mnie fotografia Jak wykonać profesjonalną sesję jedzenia przy użyciu prostego i mobilnego zestawu? ?Chodź, pomaluj mój świat? ? czyli teoria barw w fotografii Dowiedz się, którymi obiektywami najlepiej fotografować krajobrazy Jak być lepszym fotografem w 2020 roku? „Fotografuję i nie zadaję pytań” – po wernisażu legendy Magnum Photos Od amatora do reportera Kiedy nacisnąć spust migawki? [poradnik] Poradnik: kadrowanie obiektów w ruchu Co to jest osłona na obiektyw? Wyjaśniamy

Popularne w tym tygodniu:

Jak robić zdjęcia zimą? Te kilka rad zdecydowanie ci pomoże Jak usunąć żółte zabarwienie ze starego obiektywu? Poznaj prosty sposób