Zdjęcia najstarszych kobiet z plemienia Apatani pokazują ich radość życia

Zdjęcia najstarszych kobiet z plemienia Apatani pokazują ich radość życia

Zdjęcia najstarszych kobiet z plemienia Apatani pokazują ich radość życia
Źródło zdjęć: © © Omar Reda / [Instagram](https://www.instagram.com/omarreda/)
Marcin Watemborski
18.05.2018 12:15, aktualizacja: 19.05.2018 12:05

Uwielbiam zdjęcia, ukazujące życie mieszkańców odległych krańców świata. Tym razem mój wzrok przykuły portrety autorstwa Omara Redy – nie pierwszy raz zresztą. Fotograf skompletował zbiór zdjęć najstarszych kobiet z plemienia Apatani w Indiach. Tak szczęśliwych ludzi dawno nie widziałem.

Plemię Apatani zamieszkuje północ Indii. Jego liczebność wynosi około 26 tysięcy i mówią w języku tybetańsko-birmańskim. Bardzo charakterystycznymi dla nich są kołki, które wtykają sobie w płatki nosa.

To himalajskie plemię wyróżnia się na tle innych tym, że rządzone jest w sposób demokratyczny. Wśród wspólnoty funkcjonuje ”rząd”, zwany ”buliang”. Co ciekawe – decyzje podejmują najstarsi, wcielają je w życie osoby w średnim wieku – aktywne, a najmłodsi mogą pomagać we wszystkim.

Kolejną instytucją plemienną jest ”patang”, czyli zrzeszenie młodych. Jest to nieformalna organizacja, której zadaniem jest spajanie społeczności, przekazywanie informacji i wiedzy oraz wzajemna pomoc. Podobnie, jak inni mieszkańcy, spotykają się przy ”lapangu”, czyli ogromnym, płaskim kamieniu, przyniesionym z gór.

To, co najbardziej przyciągało wzrok Omara u najstarszych przedstawicielek plemienia, to oczywiście wstawki w nosie. Reda odwiedził już wiele różnych społeczności, lecz nigdy nie spotkał się z czymś takim. Bardziej natomiast zaskoczył go powód, dlaczego kobiety noszą te ozdoby w nosie. Jest to sposób na powstrzymanie porwań przez członków innych plemion. Dodatkowo – tatuuje się im twarze, by kobiety były mniej atrakcyjne dla najeźdźców.

Rytuał ”oznaczania” kobiet stał się ich dumą narodową. Rząd Indii zakazał go w latach 70. XX wieku, więc obecne starsze kobiety to ostatnie żyjące z tymi ozdobami.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Omara.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)