Nocny krajobraz miasta to gratka dla fotografa. Oto kilka wskazówek, jak możesz go wykorzystać

Ulice rozświetlone neonami, świetnie oświetlone nowoczesne budynki, rozmywające się w tle lampy uliczne - to świetne tematy do fotografowania. Pierre T. Lambert, w swoim filmie, radzi jak wykonać świetne zdjęcia miejskie nocą.

©Pierre T. Lambert / Instagram

Pierre T. Lambert w swoim najnowszym filmie dzieli się poradami dotyczącymi nocnego fotografowania na ulicach miast.

Do wykonania świetnych zdjęć w słabym, nocnym świetle, będziecie potrzebowali jasnego szkła. Obiektywy o maksymalnej wartości przysłony przynajmniej f/2.8 , sprawdzą się idealnie. Pozwolą one na skrócenie czasu otwarcia migawki, jednocześnie nie zmuszając was do znacznego podniesienia wartości ISO. Dzięki temu unikniecie silnych szumów, które mogą zepsuć końcowy efekt.


Jasne obiektywy pozwalają też na uzyskanie ładnego rozmycia tła. Do wykonania zdjęć z dłuższym czasem ekspozycji – na przykład, żeby rozmyć światła samochodów – przyda wam się statyw. Nie musi być duży i ciężki. Wystarczy wam mały trójnóg, który zmieści się do plecaka. W mieście zawsze znajdziecie coś, na co można go postawić, żeby złapać dobre ujęcie.

Możecie ustawić aparat w tryb preselekcji czasu, żeby zamrozić ruch. Wybierzcie wtedy czas 1/125 s, lub krótszy. Jednak w trudnych warunkach aparat może nie poradzić sobie najlepiej z dobraniem pozostałych parametrów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie tryb manualny. Jeśli chcesz rozmyć światła, wybierz czas z zakresu 5–30 sekund.

Pierre przedstawia też kilka pomysłów na nocne zdjęcia, wykonane w mieście. Jednym z nich jest fotografowanie małych uliczek z dużą ilością światła. Możecie też wykorzystać światła neonów i stworzyć piękne portrety. Możecie pobawić się wtedy efektem bokeh dla uzyskania jeszcze lepszych zdjęć. Świetnym pomysłem jest fotografowanie odbić, powstałych po deszczu. Mokre ulice odbijają światła nocnego miasta, potęgując ostateczny efekt.

Pamiętajcie, że fotografowanie w nocy zawsze będzie trudniejsze, niż fotografowanie w dzień, dlatego zanim zrobicie jakieś zdjęcie, zastanówcie się, jak chcecie je uchwycić. Nawet jeśli początkowo nic wam nie wyjdzie, warto próbować, bo zdjęcia nocne mają zupełnie inny charakter, niż te wykonywane w dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: diyphotography

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Naucz się zaawansowanego retuszu z Umeshem Dindą za darmo Fotoreportaż w praktyce część I – przygotowanie do wyjazdu i dobór sprzętu Chcesz podbić Internet swoimi zdjęciami? Naucz się kultury [poradnik] Tomasz Woźny laureatem BZ WBK Press Photo 2010 za reportaż z Haiti Naturalny portret - obróbka na przykładzie w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej Co zabrać ze sobą w fotopodróż? 5 sytuacji w których autofokus się nie sprawdza "Historyczna" premiera Canona już 3 listopada - EVIL, 5D Mk III, 6D czy kamera? Jak wybrać i retuszować zdjęcia lifestyle’owe? Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu Idealny aparat na wyjazd. Subiektywnie o sprzęcie po powrocie z Dubaju