Widoki, które znamy wszyscy - Polska w obiektywie Macieja Spendla

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" - tak można zacząć rozmowę o zdjęciach Macieja Spendla . Nie zobaczycie u niego egzotycznych zdjęć z końca świata. Żeby zrobić świetne zdjęcia nie musimy nigdzie jechać - wszystko mamy na miejscu!

© Maciej Spendel / Instagram

Maciej Spendel to 25-letni fotograf z Jastrzębia-Zdroju. Najchętniej fotografuje krajobrazy, również miejskie. W jego portfolio znajdziecie symetryczne, często czarno-białe kadry.


Maciej jest kolejnym przykładem tego, że nie trzeba wyruszać w podróż dookoła świata, żeby zrobić dobre zdjęcie krajobrazu. Nawet nie musicie ruszać się z miasta. Wystarczy, że będziecie mieli przy sobie aparat i nieco bardziej, niż zwykle skupicie się na dostrzeganiu ciekawych kadrów.

Szara rzeczywistość, która nas otacza też może być ciekawa. Budynek, który mijacie codziennie w drodze do pracy może nabrać zupełnie innego wymiaru, jeśli spojrzycie na niego przez wizjer aparatu.

Żeby robić dobre zdjęcia, trzeba w pewien sposób przestawić swoje postrzeganie świata. Często łapię się na tym, że patrzę na coś (nawet, gdy nie mam przy sobie aparatu) i w głowie układam kompozycję. Kiedy mijam jakieś miejsce albo rzecz, choćby zwyczajny krzak, w wyobraźni od razu buduję obraz tego, jak ustawiłabym obok portretowaną modelkę. Tak samo jest z fotografią krajobrazową. To, jak postrzegamy świat na co dzień, zwykle nie pokrywa się z tym, jak przedstawiamy go na zdjęciach.

Spróbujcie następnym razem, kiedy będziecie przechodzić przez znaną wam na wskroś ulicę, znaleść kilka kadrów. Szukajcie symetrii, kolorów, linii, które będą prowadzić wzrok. Możecie kadrować szeroko, ale możecie też skupić się na szczegółach i stworzyć abstrakcyjne obrazy.

Wszystko zależy od was. Jeśli będziecie chcieli znaleźć dobry kadr, to prędzej, czy później to zrobicie, a im częściej będziecie się temu poświęcać, tym łatwiej wam to przyjdzie. W końcu wejdzie wam to w krew do tego stopnia, że będziecie postrzegać rzeczywistość przez pryzmat wizjera.

Na zdjęciach Maćka możemy zobaczyć piękno najbliższego otoczenia, Polskę taką, jaka jest. Zarówno w mieście, jak i poza nim. Jego krajobrazy są nam wszystkim dobrze znane i towarzyszą każdego dnia. Z tą różnica, że Maciek je sfotografował i dzieli się nimi na Instagramie, kiedy wiele osób uznałaby je za zbyt błachy temat.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego "Tank Man" - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Jeśli mieszkasz w mieście - nie marnuj dnia. Wyjdź na ulicę z aparatem Krajobraz miejski też może być piękny. Zrób kilka zdjęć! Portret w plenerze to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu Wielkie cmentarzysko rowerów miejskich to coś niesamowitego. Fotograf odwiedził to miejsce Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Baltic Kite Wave Jam Monochromatyczne krajobrazy kolorowych Lofotów na fotografiach Sylvestra Greya Katarzyna Jarosz odnajduje inspiracje do zdjeć w pięknie kwiatów Zdjęcia, jak obrazy Rembrandta. J.J. Jordan prezentuje "Czarne tulipany" Prawdziwa ojcowska miłość! Fotografuj swoje dzieci z ich ulubionym misiem Zdjęcia, na których widać ciszę. Mazury z lotu ptaka są piękne Wspaniały wodospad pod osłoną nocy na intrygującym filmie poklatkowym Wrocław Tattoo Konwent 2018. Zrobiłem portrety uczestników

Popularne w tym tygodniu:

Najpiękniejszy film pokazujący zaćmienie Słońca, jaki widzieliśmy Uliczne rozmowy: Zbigniew Wójcik Czy Michał Karcz zostanie zablokowany na 500px? Portal walczy z jego pracami Don Komarechka łączy magię kropel wody i zdjęć makro Uliczne rozmowy: Tomasz Watras Najlepsze zdjęcia podróżnicze 2019 roku według National Geographic Street Photography Awards 2019 – najlepsze zdjęcia uliczne według Lensculture Strzelanina w Dallas. Był kilka metrów od napastnika, zachował zimną krew Niepublikowane zdjęcia Weegee’iego znalezione w szafce kuchennej Kreatywny ojciec fotografuje życie swoich maluchów w zabawny sposób Uliczne rozmowy: Damian Chrobak Uliczne rozmowy: Jacek Szust