Widoki, które znamy wszyscy - Polska w obiektywie Macieja Spendla

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" - tak można zacząć rozmowę o zdjęciach Macieja Spendla . Nie zobaczycie u niego egzotycznych zdjęć z końca świata. Żeby zrobić świetne zdjęcia nie musimy nigdzie jechać - wszystko mamy na miejscu!

© Maciej Spendel / Instagram

Maciej Spendel to 25-letni fotograf z Jastrzębia-Zdroju. Najchętniej fotografuje krajobrazy, również miejskie. W jego portfolio znajdziecie symetryczne, często czarno-białe kadry.


Maciej jest kolejnym przykładem tego, że nie trzeba wyruszać w podróż dookoła świata, żeby zrobić dobre zdjęcie krajobrazu. Nawet nie musicie ruszać się z miasta. Wystarczy, że będziecie mieli przy sobie aparat i nieco bardziej, niż zwykle skupicie się na dostrzeganiu ciekawych kadrów.

Szara rzeczywistość, która nas otacza też może być ciekawa. Budynek, który mijacie codziennie w drodze do pracy może nabrać zupełnie innego wymiaru, jeśli spojrzycie na niego przez wizjer aparatu.

Żeby robić dobre zdjęcia, trzeba w pewien sposób przestawić swoje postrzeganie świata. Często łapię się na tym, że patrzę na coś (nawet, gdy nie mam przy sobie aparatu) i w głowie układam kompozycję. Kiedy mijam jakieś miejsce albo rzecz, choćby zwyczajny krzak, w wyobraźni od razu buduję obraz tego, jak ustawiłabym obok portretowaną modelkę. Tak samo jest z fotografią krajobrazową. To, jak postrzegamy świat na co dzień, zwykle nie pokrywa się z tym, jak przedstawiamy go na zdjęciach.

Spróbujcie następnym razem, kiedy będziecie przechodzić przez znaną wam na wskroś ulicę, znaleść kilka kadrów. Szukajcie symetrii, kolorów, linii, które będą prowadzić wzrok. Możecie kadrować szeroko, ale możecie też skupić się na szczegółach i stworzyć abstrakcyjne obrazy.

Wszystko zależy od was. Jeśli będziecie chcieli znaleźć dobry kadr, to prędzej, czy później to zrobicie, a im częściej będziecie się temu poświęcać, tym łatwiej wam to przyjdzie. W końcu wejdzie wam to w krew do tego stopnia, że będziecie postrzegać rzeczywistość przez pryzmat wizjera.

Na zdjęciach Maćka możemy zobaczyć piękno najbliższego otoczenia, Polskę taką, jaka jest. Zarówno w mieście, jak i poza nim. Jego krajobrazy są nam wszystkim dobrze znane i towarzyszą każdego dnia. Z tą różnica, że Maciek je sfotografował i dzieli się nimi na Instagramie, kiedy wiele osób uznałaby je za zbyt błachy temat.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Piramidy sfotografowane ze spadochronu. Kuba Konwent pokonuje granice Zwierzęta, które płaczą na skalnych urwiskach - wspaniała seria Juliena Nonnona II wojna światowa. Zdjęcia ostatnich żyjących amerykańskich weteranów 365-gigapikselowa panorama Mont Blanc największym zdjęciem świata Koty fotografowane od dołu mają jeszcze więcej uroku niż zwykle Poznajcie parę, która zwlekała ze swoją sesją ślubną aż 70 lat. Efekt jest uroczy Czy na pewno potrzebujemy tych wszystkich funkcji w aparatach? Polacy, którzy przez 6 lat przemierzyli ponad 50 krajów wydając średnio 8 dolarów dziennie Intymne podejście do portretowania kobiet w twórczości Stanisława Surmana Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Prawdziwe twarze modelek - bez magii Photoshopa Fotoblogia w Szanghaju na HP Global Influencer Summit [fotorelacja]

Popularne w tym tygodniu:

Polacy w finale Fotograficznych Mistrzostw Świata. Nasza reprezentacja nie zawiodła! Te zdjęcia do dziś budzą emocje. Polskie wojsko wkracza do Zaolzia Natura jest zachwycająca. Takie sceny widać niezwykle rzadko Wybuch plazmy na Słońcu. Fotograf uchwycił to z własnego podwórka Ta fotografia obiegła całe USA. Matka chciała sprzedać swoje dzieci Zamienił puste mieszkania w aparaty. Tak powstały piękne dzieła sztuki Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury Zdjęcia dnia: Zachłanny kormoran. Ledwo zmieścił rybę w dziobie! Przeżyli nieliczni. Portrety osób, które przetrwały Holocaust Potężna erupcja podwodnego wulkanu. Te zdjęcia ukazują siłę żywiołu Piękna scena na archipelagu Svalbard. Matka Natura potrafi zaskoczyć Niesamowite starcie piżmowołów. Bije od nich ogromna siła!