Canon zrobił matrycę 40 razy większą od pełnej klatki. To naprawdę coś!

Canon zrobił matrycę 40 razy większą od pełnej klatki. To naprawdę coś!

Canon zrobił matrycę 40 razy większą od pełnej klatki. To naprawdę coś!
Monika Homan
19.06.2018 07:28, aktualizacja: 19.06.2018 13:37

Na pewno znacie plastykę pełnej klatki, a niektórzy może średniego formatu. Wyobraźcie sobie jednak, co może matryca, która jest wielkości kwadratu o boku 20 cm. To przełom w dziedzinie fotografii.

W 2010 roku Canon zdradził, że pracuje nad największym na świecie czujnikiem CMOS. Na swojej stronie firma ujawnia teraz więcej informacji na temat tego projektu.

Canon chwali się, że udało im się opracować największą matrycę CMOS, o wymiarach około 20 na 20 cm . Jest to obecnie maksymalny możliwy rozmiar, ze względu na wymiary standardowej średnicy wafli krzemowych, która wynosi około 30 cm. Nowy czujnik Canona odpowiada prawie 40-krotności wymiaru pełnoklatkowej matrycy CMOS.

Obraz
© © Canon

Problemy, z jakimi musiał się zmierzyć Canon chcąc zwiększyć rozmiar czujnika, to opóźnienia transmisji sygnałów elektrycznych oraz zniekształcenia samej matrycy. Rezultatem wieloletnich prac jest sensor, który umożliwia robienie zdjęć z szybkością 60 kl./s. Jego czułość pozwala na fotografowanie w świetle zbliżonym do tego, jakie zastaniemy podczas pełni księżyca.

Japońskie obserwatorium Kiso wykorzystało tę matrycę do pierwszego na świecie nagrania meteorów, których obraz nie był do tej pory możliwy do zarejestrowania, ze względu na ich bardzo niski poziom jasności.

Canon sugeruje, że czujnik może być w przyszłości wykorzystany do różnych zadań wymagających wysokiej czułości na światło - badania zachowania zwierząt nocnych lub filmowanie zorzy polarnej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)