Fałszywa historia zdjęcia będącego symbolem problemu imigracyjnego

Fałszywa historia zdjęcia będącego symbolem problemu imigracyjnego

Fałszywa historia zdjęcia będącego symbolem problemu imigracyjnego
Źródło zdjęć: © © John Moore / Staff / Getty Images
Marcin Watemborski
25.06.2018 07:33, aktualizacja: 25.06.2018 15:02

Często bywa tak, że przypisujemy zdjęciom fałszywe znaczenie. Tak było ze zdjęciem Eddiego Adamsa z Wietnamu, tak też jest z fotografią autorstwa Johna Moore’a, które trafiło na okładkę magazynu ”TIME”.

Zdjęcie Johna Moore’a z Getty Images prezentuje płaczącą dziewczynkę w czerwonej bluzie, która patrzy w górę z przerażeniem. Ta fotografia stała się symbolem współczesnego kryzysu imigracyjnego na linii Meksyk – USA. Na okładce magazynu”TIME” został zaprezentowany kolaż, na którym dziecko patrzy prosto na prezydenta Donalda Trumpa.

Dobrze, że żyjemy w dobie społeczeństwa informacyjnego i wszelkie nieścisłości wychodzą szybko. W opisie zdjęcia na Instagramie, Moore napisał o patrolach granicznych, które przewożą imigrantów do specjalnych ośrodków, gdzie często są rozdzielani. Zasugerował, że dziewczynka została oddzielona od matki.

Tutaj pojawia się nowa postać – agent Carlos Ruiz z patrolu granicznego. Mężczyzna poinformował, że dziewczynka została z rodzicami. Granicznik opowiedział również całą historię – Sandra Sanchez (matka) przekroczyła granicę na rzece Rio Grande w Texasie nielegalnie. Strażnicy ją zatrzymali, a dziewczynka stała z boku, podczas gdy jej matka była przeszukiwana. Oczywiście dziecko zaczęło płakać. Właśnie wtedy Moore wcisnął spust migawki i powstał ten znaczący obraz. Według Ruiza cała sytuacja trwała nie dłużej niż 2 minuty, po czym kobieta wzięła dziecko na ręce, a to przestało płakać.

CBS News informuje, że Sandra Sanchez i jej córeczka zostały razem i obecnie przebywają w placówce dla imigrantów w Teksasie. Te informacje zostały również potwierdzone przez ojca dziewczynki, jak donosi The Washington Post.

Jak się domyślacie – informacja o tym, że dziecko zostało oddzielone od matki bardzo mocno wpłynęło na opinię publiczną. Po ujawnieniu prawdy nie zabrakło komentarzy o ”fake newsie”. Mimo tego, że ta konkretna dziewczynka nie została rozdzielona z matką, nie oznacza to, że takie sytuacje nie wystąpiły. Według The Washington Post, od 5 maja co najmniej 2500 dzieci zostało odseparowanych od rodziców na granicy Meksyk – USA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)