Warszawa z czasów stalinizmu i odwilży na zdjęciach w nowym albumie Bosz

Lśniące gmachy obok ruin. Marsz w pochodach, jazz w zadymionych kawiarniach. Twardy reżim i radosna odwilż. Taka jest Warszawa lat 50.

Limuzyny gości zaproszonych na obchody 140-lecia Uniwersytetu Warszawskiego w 1958 roku

Limuzyny gości zaproszonych na obchody 140-lecia Uniwersytetu Warszawskiego w 1958 roku (© Zbyszko Siemaszko/NAC)

Album wydawnictwa Bosz „Warszawa lata 50.” to 220 fotografii przedstawiających warszawskie życie codzienne, wydarzenia polityczne i architekturę lat 50. Trzeba przyznać, że Warszawa na czarno-białych zdjęciach z tamtego okresu jest bardzo kolorowa.

Załadunek świeżego pieczywa do samochodu dostawczego

Ponieważ zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), widzimy tu stolicę, którą chciała pokazywać ówczesna władza. Właściwie wszystkie profesjonalne zdjęcia prasowe powstawały wtedy na jej zlecenie. Nawet jeśli ktoś posiadał własny sprzęt fotograficzny, to problemem było dostanie materiałów światłoczułych. Dlatego prywatnych zdjęć dokumentujących codzienne życie w tamtym okresie jest bardzo mało. Mając na uwadze pewien propagandowy charakter tych zdjęć, należy docenić ich wartość dokumentalną.

Mieszkańcy stolicy w parku Praskim. W tle widać kopułę cerkwi św. Marii Magdaleny

W albumie zobaczymy fotografie tak znanych autorów, jak Bernard Koszewski, Andrzej Millak czy Zbyszko Siemaszko. Są też fotografie ze zbioru NAC z zespołu Wojskowej Agencji Fotograficznej.

Przystanek na nowym, socrealistycznym placu Konstytucji

Na zdjęciach widzimy stolicę, po której nie widać śladów niedawnej traumy wojennej. Ruiny to punkt odniesienia dla wielkich inwestycji. Teraz jest to plac budowy, czy też odbudowy. Powstają nowe gmachy, osiedla, ulice. W połowie lat 50. oddana do użytku zostaje trasa W-Z, a w darze od Stalina stolica otrzymuje Pałac Kultury i Nauki.

Restauracja "Rarytas"

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Ludzie chodzą do restauracji, zaopatrzenie działa bez zarzutu. Warszawa to miasto otwarte. Po mieście przechadza się czarnoskóra młodzież. Do miasta przyjeżdża młodzież z całego świata na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Warszawa maszeruje co roku w pochodach pierwszomajowych. Do tego nie ma billboardów i korków. Życie w Warszawie wygląda tak, jak w każdym zachodnim europejskim mieście. To miasto, z którego można być dumnym.

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku

Ten wartościowy dokument nie może pozwolić nam zapomnieć o ustroju, w którym nie było miejsca dla tych, którzy nie pasowali do tych obrazków z tego albumu.

Ulica Marszałkowska
Milicjant w "kurzej stopce" na posterunku na rogu ulicy Pięknej i alei Ujazdowskich.
Album "Warszawa lata 50." ze wstępem Krystyny Sienkiewicz

Liczba zdjęć: 220

Format: 205 x 275 mm

Oprawa: twarda

Język: polski

Cena: 34,90
"Najpierw treść, potem forma. Najpierw człowiek, potem aparaty". Będę starał się, by moje teksty były odpowiedzią na pytania, które do tej pory bałem się zadać…

WIĘCEJ: www.piotrkala.pl | Facebook
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Galerie:

Premiera kalendarza Pirelli 2015 „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć czwartego etapu 30 lat konsol do gier w jednej galerii Javier'a Lasipur'a Konkurs NG Traveler wciąż trwa. Oto najciekawsze do tej pory nadesłane zdjęcia Psi świat w obiektywie Sarloty Ban Mary Ellen Mark, William Klein oraz laureaci SWPA 2014 i fotografowie Panos Pictures na wystawie w Londynie f/3.0 - seria krótkich wywiadów z fotografami: Kuba Konwent Babcie z całego świata gotują dla wnuczków, a Gabriele Galimberti je fotografuje Niezwykły chemiczny koktajl, który daje drugie życie starym negatywom Full Beauty Project. Czy piękno ma rozmiar?