Jak fotografować owady, by ich nie spłoszyć

Jak fotografować owady, by ich nie spłoszyć

Jak fotografować owady, by ich nie spłoszyć
Marcin Watemborski
28.06.2018 12:33, aktualizacja: 28.06.2018 15:49

Teraz, gdy jest ciepło, mamy świetne warunki do fotografowania owadów w ich naturalnym środowisku. Można śmiało pokusić się o spacer na łąkę i poszukać interesujących obiektów.

Wiele osób odnajduje spokój i spełnienie twórcze w fotografii makro. Ta odmiana fotografii wymaga niesamowitej cierpliwości i skupienia, za co bardzo szanuję każdego miłośnika ”małej” przyrody. Przy odrobinie szczęścia i wiedzy technicznej można zrobić fantastyczne zdjęcia. Wystarczy wam dobry obiektyw i dużo samozaparcia.

Obraz

Wstań skoro świt, albo wcześniej

Kiedy świat budzi się do życia, owady są trochę śnięte. Będą wykazywały wtedy mniejszą ruchliwość, co pozwoli wam na zatrzymanie ich w kadrze. Oprócz tego – o wczesnej godzinie będzie na dworze mniej ludzi, którzy mogą wystraszyć waszych małych modeli.

5 Tips for Freehand Insect Macro Photography

Nie spiesz się i bądź czujny

Fotografia makro wymaga dużej cierpliwości. Nie od razu znajdziecie okaz, który okaże się tym najlepszym. Warto często pochodzić i poszukać w okolicach krzaków nowych bohaterów. Gdy zwolnicie, poczujecie też odprężenie płynące z obcowania z naturą. Nasłuchujcie też charakterystycznego bzyczenia.

Obraz

Trzymaj aparat nieruchomo, przesuwaj powierzchnię

Trzecią radą Micaella jest trzymanie aparatu w jednej pozycji i kontrolowanie powierzchni, na której siedzi owad. W ten sposób będziecie mieli większą możliwość manipulacji sceną i nie będzie wam przeszkadzał wiatr, który może poruszać liśćmi lub gałązkami.

Obraz

Poświęcaj czas tylko tym bohaterom, którzy współpracują

Nie wszystkie owady chcą być fotografowane i łatwo się płoszą. Inne natomiast są bardzo cierpliwe i nie widać, by jakkolwiek przejmowały się tym, że je obserwujemy. Nie możemy przeginać z czasem spędzonym nad fotografowaniem jednego zwierzęcia – będzie wtedy zestresowane i na pewno nam ucieknie. Czasem trzeba też się poświęcić – na przykład dla genialnego zdjęcia komara.

Spróbuj fotografować z dłuższymi czasami

Gdy robicie zdjęcia makro, warto do nich wykorzystać lampę błyskową. Pomoże ona zamrozić ruch na fotografii, a wy wpuścicie więcej światła zastanego, dzięki czemu tło będzie lepiej naświetlone.

Jeśli macie wolną chwilę – spróbujcie sił w fotografii makro. Na pewno warto! Chętnie zobaczymy wasze zdjęcia, więc podsyłajcie zgłoszenia na maila: redakcja@fotoblogia.pl

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)