Obiektywy tilt-shift - do czego można je wykorzystać

Obiektywy tilt-shift - do czego można je wykorzystać

Obiektywy tilt-shift - do czego można je wykorzystać
Monika Homan
05.07.2018 10:27, aktualizacja: 26.07.2022 17:57

Obiektywy typu tilt-shift mają bardzo specyficzne zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są w fotografii architektury, ale nie brakuje też innych zdjęć wykonanych za pomocą tych obiektywów.

Obiektywy tilt-shift dzięki swojej specjalnej konstrukcji umożliwiają kontrolę nad perspektywą oraz płaszczyzną ostrości. Obiektyw może być przesuwany równolegle do matrycy lub przechylany względem jej płaszczyzny.

Obraz

Obiektywy tilt-shift o krótkich ogniskowych wykorzystuje się głównie w fotografii architektury, gdyż dzięki przesunięciu obiektywu możliwa jest korekcja perspektywy. Dzięki temu możecie uniknąć zbiegania się równoległych linii. Jest to rozwiązanie z wiekich formatów, przy czym tam było to regulowane tzw. pokłonami.

Kiedy płaszczyzna budynku jest równoległa do matrycy, a wszystkie punkty obiektu znajdują się w tej samej odległości od aparatu, obraz rejestrowany jest bez zniekształceń. Jednak, gdy przechylicie aparat w górę, żeby zmieścić w kadrze cały budynek, jego wyższe części znajdować się będą dalej od aparatu, niż dolne partie budynku, przez co perspektywa zostanie zaburzona. Dzięki przesunięciu obiektywu względem matrycy, możecie zachować pionową pozycję aparatu i zmiesić cały budynek w kadrze.

Obraz
© Źródło: [Wikipedia](https://en.wikipedia.org/wiki/Tilt%E2%80%93shift_photography)

Dłuższe ogniskowe mogą być stosowane w fotografii krajobrazu, produktowej lub makro. Przechylenie obiektywu względem matrycy powoduje jednoczesne przesunięcie płaszczyzny ostrości. Wykorzystując zwykły obiektyw płaszczyzna ostrości zawsze jest równoległa do aparatu. Obiektywy tilf-shift pozwalają na zmianę ułożenia tej płaszczyzny, co daje bardzo ciekawy efekt. Często nazywany jest on efektem miniatury ze względu na to, że sfotografowane z góry miasto wygląda jak makieta.

Canon EF 101: Tilt-Shift Lenses

W swoim najnowszym filmie firma Canon wyjaśnia, jak działają tego typu obiektywy. Niestety nie są one tanie, więc raczej są kojarzone z profesjonalnym zastosowaniem. Jak działa tilt-shift dowiecie się też z filmu DigitalRev TV.

What is Tilt-Shift? (Feat. Canon TSE 17mm f/4)

Jeśli nie chcecie kupować specjalnego obiektywu, ale zależy wam na efekcie tilt-shift, możecie symulować go za pomocą programów. Również korekcja perspektywy jest możliwa w postprodukcji, wiąże się to jednak z utratą jakości zdjęcia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)