Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów?

Jeśli przynieśliście z nocnych łowów kartę pełną zdjęć rozgwieżdżonego nieba i nie do końca wiecie, jak zabrać się za ich obróbkę, z pomocą przyjdzie wam film z kanału YuriFineart, w którym Yuri krok po kroku opisuje jak wydobyć głębię z surowych plików.

Ostatnie noce były idealną okazją do fotografowania gwiazd. Wiele osób z pewnością zadarło głowę w górę, żeby obserwować "spadające gwiazdy". Sporo z nich wybrało się też na fotograficzne "polowanie".
Jeśli zrobiliście zdjęcia gwiazd i nie do końca wiecie, co z nimi dalej począć i jak je obrobić obejrzyjcie wideoporadnik Yurija na jego kanale na Youtube.
Tłumaczy on krok po kroku, jak edytował swoje zdjęcie gwiazd, wykonane Canonem EOS 600D z kitowym obiektywem Canon 18–55 mm. Za pomocą suwaków w Lightroomie Yuri zamienił nudnego, płaskiego RAW-a w kolorowe i interesujące zdjęcie.
Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki
Zmiana jest ogromna, a efekt może zadziwić. Operując suwakami odpowiedzialnymi za ciemne i jasne partie obrazu oraz kontrast, Yuri podkreślił światło gwiazd oraz czerń nocnego nieba. Za pomocą balansu bieli nieco ochłodził kolorystykę zdjęcia, żeby niebo było bardziej niebieskie. Ten krok przyda się, zwłaszcza kiedy wasze zdjęcia będą pomarańczowe od miejskich świateł.

Kolejnym krokiem jest redukcja szumów. Tutaj trzeba uważać, żeby nie przesadzić i zamiast szumu nie "zredukować” gwiazd.


Droga Mleczna przed i po obróbce
(© Monika Homan)
Kiedy macie już przyzwoicie wyglądające zdjęcie możecie nieco je podkolorować, używając narzędzia "Split tonning" oraz miejscowo zmieniać jasność i barwę za pomocą filtra gradacyjnego i okrągłego. Zobaczcie, jak zrobił to Yuri, a później dowolnie bawcie się ze swoimi zdjęciami.

Z pozornie nieciekawych zdjęć można w Lightroomie wycisnąć naprawdę dużo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze