NASA ujęła na zdjęciach potężne wybuchy na Słońcu. Ziemia przy nim jest malutka

NASA ujęła na zdjęciach potężne wybuchy na Słońcu. Ziemia przy nim jest malutka

NASA ujęła na zdjęciach potężne wybuchy na Słońcu. Ziemia przy nim jest malutka
Źródło zdjęć: © © Jason Major/NASA/SDO
Marcin Watemborski
16.08.2018 07:37, aktualizacja: 16.08.2018 09:37

Słońce, czyli największa gwiazda w naszym układzie, daje nam co dnia ciepło i pozwala dobrze funkcjonować. To niesamowity obiekt badań, który jest na tapecie NASA od wielu lat. Tym razem agencja skoncentrowała się na wysokiej jakości zdjęciach ogromnych erupcji na powierzchni gwiazdy.

Uwielbiam obserwować poczynania fotograficzne NASA. Ta organizacja niesamowicie przykłada się do rozwoju fotografii i pozwala nam obserwować to, co nieosiągalne – układy gwiezdne, powierzchnie innych planet, a nawet zachowania Słońca. Ten ostatni temat stał się jeszcze gorętszy niż wcześniej, ponieważ najnowszy dostarczony przez SDO materiał zapiera dech w piersi.

Massive Solar Eruption on June 7, 2011

Jason Major obrobił i opublikował materiał z SDO. Widać na nim zjawisko CME, czyli koronalny wyrzut masy. Jest to jeden z najważniejszych czynników, kształtujących pogodę kosmiczną. Plazma jest wyrzucany jest w przestrzeń międzyplanetarną. Plazmoid ma masę miliardów ton, w jego składzie znajdują się elektrony, protony i niewielki dodatek jonów takich pierwiastków, jak: hel, tlen i żelazo. Zjawisko występuje maksymalnie do 4-5 razy dziennie, a gdy aktywność opada – nie występuje wcale.

Obraz
© © Jason Major/NASA/SDO

Na tym zdjęciu niesamowite nie jest samo zjawisko. Zwróćcie uwagę na lewy górny róg. Ten mały punkt, który widać to nasza Ziemia. To niesamowite, że możemy zobaczyć planetę, na której mieszkamy z takiej odległości, na dodatek w towarzystwie wybuchów na słońcu.

Więcej informacji znajdziecie na Flickrze Jasona.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)