Minister Sprawiedliwości Irlandii chce zakazać nagrywania policjantów

Minister Sprawiedliwości Irlandii chce zakazać nagrywania policjantów

Minister Sprawiedliwości Irlandii chce zakazać nagrywania policjantów
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Marcin Watemborski
25.09.2018 06:28, aktualizacja: 26.07.2022 16:08

Robienie zdjęć funkcjonariuszom państwowym to nic dziwnego. Policjanci i inni często stają się bohaterami nagrań nie tylko dziennikarzy, ale również zwykłych obywateli. Minister Sprawiedliwości Irlandii chce wprowadzić kontrowersyjne przepisy zabraniające takich działań.

Charlie Flanagan jest Ministrem Sprawiedliwości i Równości w Irlandii. Powiedział ostatnio, że będzie wspierał prawo zakazujące fotografowania Gardai, czyli irlandzkiej policji podczas pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Wszystko wyszło na jaw podczas wywiadu w stacji radiowej RTE Radio One. Później akcja przeniosła się na Twittera.

Charlie Flanagan
Charlie Flanagan© © WikiCommons

W postach na Twitterze polityk pisze, że smartfony przed twarzami funkcjonariuszy policji mogą im przeszkadzać w pełnieniu ich obowiązków. Zaznacza również, że fotografowie prasowi są profesjonalistami i nie przeszkadzają w pracy Gardzie. Zakaz miałby bardziej tyczyć się zwykłych ludzi, którzy wrzucają filmiki do mediów społecznościowych, co martwi Flanagana.

Pomysł zakazania rejestrowania i publikowania wizerunku funkcjonariuszy policji pojawił się po tym, jak ich twarze pojawiły się właśnie w mediach społecznościowych. Po fali protestów w Irlandii, gdzie policja zmagała się z protestującymi, ludzie zaczęli kierować pod adresem funkcjonariuszy groźby. Jednemu z mężczyzn grożono śmiercią.

W ciągu 24 godzin od wypowiedzi Flanagana pojawiło się oświadczenie Taoiseach Leo Vardkara – premiera Irlandii – dotyczące tego, że rząd nie zamierza wprowadzić takiego zakazu.

Czy w Polsce można nagrywać policjantów?

W Polsce, zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 81.2.1, możemy rozpowszechniać wizerunek osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Idąc dalej, według Kodeksu Karnego, par. 13, funkcjonariuszem publicznym jest funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej.

Powyższe przepisy polskiego prawa nie wskazują jednoznacznie, że możemy upowszechniać wizerunek policjanta. Nie mówi o tym Kodeks Karny, ani Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Policjant jest funkcjonariuszem państwowym, ale nie koniecznie musi być osobą powszechnie znaną – jest różnica między rzecznikiem prasowym, a zwykłym policjantem.

Teraz należy rozróżnić dwie kwestie – utrwalanie oraz rozpowszechnienie wizerunku. Pierwsze to nagrywanie filmików, robienie zdjęć i tym podobne, natomiast drugie odnosi się do publikowania tych materiałów. W przepisach prawnych nie ma wprost informacji na temat rejestrowania wizerunku funkcjonariuszy publicznych. Z drugiej strony – nie ma też żadnych podstaw w prawie karnym ani administracyjnym, które zabraniałyby tychże czynności. Funkcjonariusz publiczny może jednak dochodzić praw do swojego wizerunku na płaszczyźnie prawa cywilnego.

Podsumowując: polskie prawo nie określa jednoznacznie czy mamy prawo utrwalać i upubliczniać wizerunek funkcjonariuszy państwowych, ale również nam tego nie zabrania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)