Niesamowite filmy z konkursu Nikon Small World. Zobacz to, co niewidoczne

Niesamowite filmy z konkursu Nikon Small World. Zobacz to, co niewidoczne

Niesamowite filmy z konkursu Nikon Small World. Zobacz to, co niewidoczne
Źródło zdjęć: © © dr Miguel Banders / [You Tube](https://youtu.be/56OfzHnkH6g)
Monika Homan
02.10.2018 07:45, aktualizacja: 02.10.2018 12:12

Nikon Small World to konkurs dla miłośników mikro świata. Zgłoszone prace często są zarejestrowane przez naukowców i nie są tylko ładnymi obrazkami. Zwycięski film może przyczynić się do rozwoju badań nad chorobą Alzheimera.

Firma Nikon kojarzy nam się ze sprzętem fotograficznym, ale jest to też producent mikroskopów. To właśnie te urządzenia są głównymi bohaterami w konkursie Nikon Small World. Konkurs ten dostarcza nam fascynujących obrazów, które nie są dostępne na co dzień i pozwala zobaczyć to, co niedostrzegalne.

Nikon organizuje dwie edycje konkursu: na najlepsze mikrofotografie oraz filmy.

Nikon Small World in Motion jest konkursem, który obejmuje filmy pokazujące to, co niewidoczne gołym okiem. Poznaliśmy już zwycięzców tegorocznej, ósmej edycji.

Pierwsze miejsce zajęli: dr Elizabeth Haynes i Jiaye He. Ich film pokazuje jak rozwija się układ nerwowy w zarodku ryby - danio pręgowanego. Ten 40-sekundowy film poklatkowy odzwierciedla 16 godzin rzeczywistego czasu. Zarodek rozwijał się w naturalnym środowisku, czyli w wodzie.

  • Jest to o wiele trudniejsze podejście, ponieważ okaz może łatwo zniknąć z pola widzenia. Tradycyjna Technika zarodka umieszczenia embrionu w żelu może jednak ograniczać wzrost zarodka i w konsekwencji prowadzić do mniej dokładnych badań - pisze Nikon.

2018 Nikon Small World in Motion Competition - First Place

Film nie tylko pozwala zobaczyć, jak wygląda rozwój zarodka ryby. Jego autorka powiedziała, że jeśli dowiemy się, jakie mogą wystąpić zmiany w aksonach, gdy różne geny łańcucha kinezyny są zaburzone, będziemy w stanie lepiej zrozumieć ich funkcje w rozwoju neuronów i ich potencjalną rolę w zaburzeniach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Na drugim miejscy znalazł się film dr. Miguela Bandersa, który przedstawia promienie lasera rozprzestrzeniające się w mydlanej błonie. Film prezentuje wiele zjawisk fizycznych, w tym interferencję światła i pozwala zobaczyć różnice w grubości błony i piękne wzory kolorów.

2018 Nikon Small World in Motion Competition - Second Place

Trzecie miejsce to mały robak z rodziny wieloszczetów podczas trawienia pokarmu, nagrany przez Rafaela Martina-Ledo.

2018 Nikon Small World in Motion Competition - Third Place

Na stronie konkursu możecie zobaczyć pozostałe wyróżnione filmy. Czekamy jeszcze na wyniki konkursu na najlepsze mikrofotografie, którymi na pewno się z wami podzielimy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)