NASA świętuje 60 rocznicę. Zobacz archiwalne zdjęcia programu Apollo

NASA obchodzi jubileusz. Minęło 60 lat, od kiedy powstała Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Z tej okazji agencja chwali się swoimi dokonaniami i publikuje archiwalne albumy. Zobaczcie zdjęcia z programu Apollo.

Człowiek przez wieki marzył o eksplorowaniu kosmosu. Wraz z rozwojem technologii marzenia te powoli stawały się możliwe. 60 lat temu, w 1958 roku, w Stanach Zjednoczonych powstał Prezydencki Naukowy Komitet Doradczy. Bodźcem do tego było wypuszczenie przez Rosjan pierwszego sztucznego satelity - Sputnika. Niedługo po tym Prezydencki Komitet Rządowy zaproponował założenie nowej cywilnej agencji w celu przeprowadzenia programu kosmicznego, która powstała 29 lipca 1958 roku.

Od tamtego czasu minęło 60 lat. NASA świętuje swój jubileusz publikując historyczne zdjęcia i filmy. Projekt Mercury, Program Gemini, Apollo, Skylab, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to tylko niektóre z wielkich osiągnięć agencji.

Kolejne misje, aż do Apollo 17 dostarczyły ogromną dawkę danych naukowych, próbek oraz zdjęć. Te ostatnie możemy podziwiać w archiwum opublikowanym przez NASA. Znajdziemy tam zarówno czarno-białe, jak i kolorowe fotografie. Wszystkie wykonane na średnioformatowym filmie przy pomocy legendarnych "księżycowych" Hasselbladów 500EL EDC. Od komercyjnych modeli, różniły się obudową, która miała nie nagrzewać się tak bardzo w słońcu, oraz szklaną płytką z krzyżykami, umieszczoną przed filmem, która miała pomóc ocenić odległości między punktami na zdjęciu.

Każdy z 14 zbudowanych aparatów miał też specjalny magazynek, który pozwalał na wykonanie 160 kolorowych, lub 200 czarno-białych zdjęć. Specjalnie dla NASA firma Carl Zeiss zaprojektowała też obiektywy.

12 z aparatów zostało na Księżycu. Dla astronautów ważniejsze było zabranie próbek skał, więc byli zmuszeni zostawić część sprzętu, w tym fotograficzny. Tylko jeden aparat, którym robiono zdjęcia na Księżycu podczas misji Apollo 15, wrócił na Ziemię. Sprzedano go na aukcji za prawie milion dolarów.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Zrób sobie selfie w kosmosie. NASA świętuje 15 rocznicę Teleskopu Spitzera

Marzycie o podróży w kosmos? Dzięki aplikacji stworzonej przez NASA nie musicie ruszać się z fotela, żeby zrobić sobie selfie z przestrzeni.

Agencja NASA ustanowiła nowy rekord fotografii dalekodystansowej

Agencja kosmiczna NASA dostarcza nam często bardzo interesujących zdjęć przestrzeni kosmicznej. Dzięki pracy naukowców możemy obserwować coraz…

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Zdjęcia www Sieci #15, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć minionego tygodnia Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Zobacz piękno galaktyki - nocne niebo na genialnych timelapsach W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Surrealistyczne krajobrazy z geometrycznymi odbiciami Najpiękniejsze miejsca na sesję ślubną według magazynu "Junebug Weddings" Spokój kropli wody i piękno kwiatów na zdjęciach Heidi Westum Sony World Photography Awards 2011 - zwycięzcy [galeria] Uliczne rozmowy: Damian Chrobak

Popularne w tym tygodniu:

Rzuciłem wszystko i pojechałem w Bieszczady. Taką fotograficzną podróż polecam każdemu 7777 zdjęć przez 21 lat. Mężczyzna pokazał, jak zmieniał się dzień po dniu Zarabiają na bólu jej matki. Getty Images na celowniku oburzonej kobiety Sezon burzowy sprzyja kreatywności. Oto najlepsze zdjęcia naszych czytelników Bardzo niepokojące portrety ludzi i ich zwierząt. Tych zdjęć nie da się zapomnieć Co widział Buzz Aldrin? Dzięki internaucie mamy na to pogląd Obiektywy są za drogie? Zrób zatem swoje! Jej wyszło to naprawdę ciekawie Teleskop Hubble'a znowu działa! Przesłał niesamowite zdjęcia Znajduje się 10 miliardów lat świetlnych od nas. Teleskop Hubble’a ujął odległą galaktykę Nasz czytelnik stworzył panoramy 360 stopni z Księżyca. Są przepiękne! Wykazaliście się wprawnym okiem! Prezentujemy wasze zdjęcia burz