© Monika Homan / Facebook

"Spadające gwiazdy" października - Drakonidy i Orionidy

Już w poniedziałek będziemy świadkami maksimum roju Drakonidów, czyli meteorów, które są pozostałością po komecie 21P Giacobini - Zinner. Jeśli tylko pogoda pozwoli, warto wybrać się za miasto i obserwować niebo.

Październik to świetny miesiąc z wielu powodów. Świat nabiera kolorów jesieni, mam urodziny, ale tez jest to miesiąc, w którym będziemy mogli zaobserwować aż dwa roje meteorytów. Już 8 października czeka nas maksimum roju Drakonidów, które są pozostałością po komecie 21P Giacobini — Zinner, którą można było zaobserwować w poprzednich miesiącach na niebie. 21 października będzie miało miejsce maksimum roju Orionidów, powiązanych z kometą Halleya.

Miejmy nadzieję na wzmożoną aktywności roju Drakonidów. Związana jest ona z powrotem komety w okolice Słońca. W 1933 roku w nocy z 9 na 10 października można było zaobserwować nawet 350 meteorów na minutę. Aktywność Drakonidów przypada między 6, a 10 października. Ósmego, podczas maksimum, Księżyc będzie tuż przed nowiem, więc obserwacja "spadających gwiazd" nie będzie utrudniona.


Radiant roju Drakonidów, czyli miejsce skąd zdają się wybiegać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który jest widoczny w Polsce przez cały rok. Drakonidy wpadają w atmosferę z prędkością 20 km/s, czyli bardzo powoli, jak na meteory, dlatego też ognisto-czerwone meteory pojawiają się na dłużej, niż przeciętne "spadające gwiazdy". Wybuch aktywności przewidywany jest tuż po zachodzie słońca. Pozostaje trzymać kciuki za dobrą pogodę.

Obserwowanie roju Orionidów niestety będzie utrudnione ze względu na to, że Księżyc będzie wtedy blisko pełni. Najlepiej je obserwować w drugiej połowie nocy, kiedy radiant roju znajduje się wysoko nad horyzontem — leży on na granicy gwiazdozbioru Oriona i Bliźniąt. Te w przeciwieństwie do Drakonidów są bardzo szybkie — osiągają prędkość do 66 km/s.

O tym, jak fotografować roje meteorytów możecie przeczytać w artykule na temat Perseidów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Dodawanie nocnego charakteru do zdjęć dziennych w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fotografuj jesienią. Wbrew pozorom, to wspaniała pora roku Nie potrzebujesz Londynu, czy Nowego Yorku, możesz fotografować wszędzie Czarnogóra 4x4 - 4 minuty w 4K "Pragnienie cudów" to spełnione marzenia Alicji Zmysłowskiej - psiej portrecistki NASA świętuje 60 rocznicę. Zobacz archiwalne zdjęcia programu Apollo Sylwetki naszych czytelników: Krzysztof Toboła Niesamowite filmy z konkursu Nikon Small World. Zobacz to, co niewidoczne Fotograf spędził 15 godzin wśród wilków i niedźwiedzi Zobacz cały cykl Księżyca na jednym zdjęciu Posiłki znanych artystów na zdjęciach określają ich osobowość Najlepsze zdjęcia komercyjne z konkursu Spotlight Awards for Photographers "Go home, Polish" to 1900 km fotograficznej podróży w poszukiwaniu domu Polak najlepszy w konkursie Huawei Next Image 2018 Mają zaledwie kilka lat, a już walczą na ringu. Fotograf Nick Bezzina opowiada ich historię Wszyscy żyjemy pod tym samym niebem. Zobacz je na wspaniałym timelapsie Kuba to miejsce mieszanych uczuć. Piękne i mroczne jednocześnie Ludzie, którzy las nazywają domem. Fotograficzna opowieść o plemionach Lisu Bartek Olszewski z tęsknoty za dziką przyrodą fotografuje... londyńskie jelenie Zobacz zwycięzców URBAN Photo Awards 2018. Polacy w finale Wspaniałe portrety czworonożnych przyjaciół człowieka W każdej minucie do oceanów trafia ciężarówka plastiku. Nowy projekt Von Wonga Katowice Tattoo Konwent 2018 - III część projektu "/INKED/ wydziarani" Zobacz, jak pracuje Jimmy Chin - "fotograf ekstremalny" Ponad 100-letnie zdjęcia pokazują, jak wyglądało codzienne życie w Europie

Popularne w tym tygodniu:

Niesamowicie rzadki biały renifer ujęty na zdjęciach 800-letni kościół na tle wschodzącego Księżyca wygląda bajecznie Są cztery i są identyczne. Piękna zdjęcia czworaczek z Kanady Xavier Ortega fotografuje zwierzęta z całego świata. W Kutnie spotkał orły bieliki Wielkie przygody małych wiewiórek. Mamy je na zdjęciach Kristýna Kvapilová kocha psy - fotografuje je i gra z nimi we frisbee Cmentarzysko samochodów zwycięskim zdjęciem w Nat Geo Photo Contest 2018 Satelita PW-Sat2 zarejestrował pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi w historii Surowe i romantyczne Dolomity na zdjęciach Sereny Dzenis Burza nad Adriatykiem i meteor na niebie na jednym zdjęciu Zapierający dech w piersi film poklatkowy pokazuje piękno Ameryki Południowej Porzucił karierę w policji dla przygody, jaką jest fotografia podróżnicza