© Monika Homan / Facebook

"Spadające gwiazdy" października - Drakonidy i Orionidy

Już w poniedziałek będziemy świadkami maksimum roju Drakonidów, czyli meteorów, które są pozostałością po komecie 21P Giacobini - Zinner. Jeśli tylko pogoda pozwoli, warto wybrać się za miasto i obserwować niebo.

Październik to świetny miesiąc z wielu powodów. Świat nabiera kolorów jesieni, mam urodziny, ale tez jest to miesiąc, w którym będziemy mogli zaobserwować aż dwa roje meteorytów. Już 8 października czeka nas maksimum roju Drakonidów, które są pozostałością po komecie 21P Giacobini — Zinner, którą można było zaobserwować w poprzednich miesiącach na niebie. 21 października będzie miało miejsce maksimum roju Orionidów, powiązanych z kometą Halleya.

Miejmy nadzieję na wzmożoną aktywności roju Drakonidów. Związana jest ona z powrotem komety w okolice Słońca. W 1933 roku w nocy z 9 na 10 października można było zaobserwować nawet 350 meteorów na minutę. Aktywność Drakonidów przypada między 6, a 10 października. Ósmego, podczas maksimum, Księżyc będzie tuż przed nowiem, więc obserwacja "spadających gwiazd" nie będzie utrudniona.


Radiant roju Drakonidów, czyli miejsce skąd zdają się wybiegać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który jest widoczny w Polsce przez cały rok. Drakonidy wpadają w atmosferę z prędkością 20 km/s, czyli bardzo powoli, jak na meteory, dlatego też ognisto-czerwone meteory pojawiają się na dłużej, niż przeciętne "spadające gwiazdy". Wybuch aktywności przewidywany jest tuż po zachodzie słońca. Pozostaje trzymać kciuki za dobrą pogodę.

Obserwowanie roju Orionidów niestety będzie utrudnione ze względu na to, że Księżyc będzie wtedy blisko pełni. Najlepiej je obserwować w drugiej połowie nocy, kiedy radiant roju znajduje się wysoko nad horyzontem — leży on na granicy gwiazdozbioru Oriona i Bliźniąt. Te w przeciwieństwie do Drakonidów są bardzo szybkie — osiągają prędkość do 66 km/s.

O tym, jak fotografować roje meteorytów możecie przeczytać w artykule na temat Perseidów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Dodawanie nocnego charakteru do zdjęć dziennych w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Andrew Miksysa opowiada o tym, jak wyglądają litewskie dyskoteki Jeśli mieszkasz w mieście - nie marnuj dnia. Wyjdź na ulicę z aparatem Krajobraz miejski też może być piękny. Zrób kilka zdjęć! Portret w plenerze to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu Wielkie cmentarzysko rowerów miejskich to coś niesamowitego. Fotograf odwiedził to miejsce Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Fotografuj jesienią. Wbrew pozorom, to wspaniała pora roku Nie potrzebujesz Londynu, czy Nowego Yorku, możesz fotografować wszędzie Czarnogóra 4x4 - 4 minuty w 4K "Pragnienie cudów" to spełnione marzenia Alicji Zmysłowskiej - psiej portrecistki NASA świętuje 60 rocznicę. Zobacz archiwalne zdjęcia programu Apollo Sylwetki naszych czytelników: Krzysztof Toboła Niesamowite filmy z konkursu Nikon Small World. Zobacz to, co niewidoczne Fotograf spędził 15 godzin wśród wilków i niedźwiedzi Zobacz cały cykl Księżyca na jednym zdjęciu Posiłki znanych artystów na zdjęciach określają ich osobowość Najlepsze zdjęcia komercyjne z konkursu Spotlight Awards for Photographers "Go home, Polish" to 1900 km fotograficznej podróży w poszukiwaniu domu Polak najlepszy w konkursie Huawei Next Image 2018

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Melancholia skandynawskich domków w projekcie Brit Marie Bye Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Sławomir Kamiński autorem zdjęcia roku na Grand Press Photo 2019 Najśmieszniejsze zwierzęta w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards 2019 Genialne symetryczne zdjęcie bielika amerykańskiego Genialne zdjęcia przyrodnicze w konkursie BigPicture Natural World. Polak wyróżniony Grand Press Photo 2019: Poznaj zwycięzców kategorii Zdjęcia tego psa sprawią, że twój dzień będzie lepszy Wieża Eiffla ma 130 lat. Francuzi uczcili to z rozmachem! 11 minut o pozowaniu. Jak fotografować męską sylwetkę? 84-latek z Japonii podbija serca internautów. Jego zdjęcia są świetne