Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam]

Trochę wody, zwykły atrament i jedna lampa błyskowa wystarczą, aby uzyskać niezwykłe efekty na zdjęciach. Dziś podsuwam Wam pomysł na proste, nietuzinkowe zdjęcia w domowym zaciszu.

© Jakub Kaźmierczyk

Gdy zaczynałem przygodę z fotografią, zabawa wodą i fotografowanie jej było moim ulubionym zajęciem. Namiętnie wrzucałem do wody niemal wszystko: od owoców po niedziałające aparaty. Oczywiście robiłem w ten sposób bałagan, bo gdy wrzucałem pokaźnych rozmiarów przedmioty do akwarium, ochlapywałem przy okazji cały pokój.

Ciekawym pomysłem na zdjęcia jest wpuszczanie atramentu do wody. W szklanym naczyniu pojawiają się niezwykłe smugi, dlaczego by więc tego nie sfotografować :)?

Do tego typu fotografii potrzebne będą:

— atrament,
— sześciokątne szklane naczynie,
— strzykawka z igłą,
— kontrowe źródło światła, najlepiej softbox,
— aparat z obiektywem.

Najlepiej używać dość wysokich wartości przysłony. Głębia ostrości przy fotografowaniu z niewielkiej odległości jest mała i trudno uchwycić atramentowe jęzory w płaszczyźnie ostrości. Wszystko oczywiście wymaga eksperymentów, więc do roboty! :)

Na koniec prezentujemy ciekawy przykład wykorzystania techniki rejestrowania atramentu w wodzie. Tym razem to film zainspirowany muzyką Camoufii. Link podesłał nam nasz czytelnik, a zarazem autor tego materiału, Grzegorz Stodolny. Dziękujemy!

Zobacz również: Sposoby wyostrzania zdjęć w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik] Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze