ON1 Photo RAW 2019 z Focus Stacking: zmiana ostrości na podstawie kilku zdjęć

ON1 Photo RAW 2019 z Focus Stacking: zmiana ostrości na podstawie kilku zdjęć

ON1 Photo RAW 2019 z Focus Stacking: zmiana ostrości na podstawie kilku zdjęć
Anna Rymsza
15.11.2018 08:13, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

ON1 Photo RAW, jeden z najlepszych programów do niedestruktywnej obróbki zdjęć, został wydany w wersji 2019. Poza zmianami w interfejsie, które mają uczynić pracę przyjemniejszą i łatwiejszą, warto zainteresować się nową funkcją Focus Stacking. Jeśli tylko odpowiednio przygotujemy serię, daje świetne możliwości wybrania ostrości zdjęcia już po zrobieniu.

ON1 Photo RAW zdobył popularność dzięki wygodzie pracy i możliwości pracy na warstwach. Można powiedzieć, że pożyczył najlepsze funkcje z dwóch światów – edycję plików RAW z Lightrooma oraz maski i warstwy z Photoshopa.

Wersja 2019 programu ma być szybsza, a dzięki zmniejszonemu kontrastowi barw interfejsu jest on mniej rozpraszający. Wszystkie moduły edycji zdjęć z poprzednich wersji programu zostały zebrane w jednym, głównym module edycji, gdzie są widoczne jako karty. Dzięki temu podczas edycji czeka nas mniej przechodzenia między elementami programu. W związku z tym trzeba też przygotować się na zmianę sposobu pracy z warstwami, gdyż panel ze stosem warstw znajduje się teraz w tym samym miejscu, co narzędzia edycji. W związku z tym każda warstwa ma nie tylko maskę, ale też własny zestaw niedestruktywnych ustawień, między którymi można przełączać się nowymi skrótami klawiszowymi.

nowy interfejs ON1 Photo RAW 2019
nowy interfejs ON1 Photo RAW 2019

Focus Stacking

Najciekawszą nowością w ON1 Photo RAW jest Focus Stacking – możliwość złożenia zdjęcia z kilku innych ujęć w celu zwiększenia głębi ostrości. Obecnie narzędzie to działa automatycznie. Po zaznaczeniu serii maksymalnie 9 zdjęć mamy możliwość złożenia ich w jeden obraz, podobnie jak HDR czy panoramę. ON1 Photo RAW wykorzysta model maszynowego uczenia, by znaleźć ostre fragmenty zdjęć i automatycznie ułoży je na warstwach z odpowiednimi maskami. Zastosowany zostanie także nowy mechanizm do automatycznego dopasowywania położenia zdjęć, co pozwala uniknąć przesunięć i "duchów”.

Po tym zabiegu możemy ręcznie sterować głębią ostrości końcowego zdjęcia, podobnie jak w przypadku zdjęć rejestrowanych Lytro Field Camera albo nowym iPhonie. Po uzyskaniu zadowalającego efektu można zapisać ustawienia stosu i kontynuować edycję obrazu.

Zmiana parametrów głębi ostrości (tu na środkową część szkatułki)
Zmiana parametrów głębi ostrości (tu na środkową część szkatułki)

Pozostałe zmiany

W ON1 Photo RAW nieco zmienił się sposób tworzenia obrazów HDR. Z użyciem warstw można przygotować nie tylko obraz HDR z kilku ekspozycji, ale też połączyć różne ujęcia HDR, przeniesione na osobne warstwy. W efektach można korzystać z nowych filtrów, w tym krzywych , dopasowania koloru i symulowanego ziarna kliszy. To posunięcie znacznie ułatwia dobieranie ziarna do zdjęć kolorowych.

Nowy ON1 Photo RAW to także obsługa nowych aparatów: Fujifilm XF10, Fujifilm X-T3, Nikon P1000, Nikon Z7, Panasonic LX100 II i Leica M10-P. Towarzyszą im profile kilkudziesięciu nowych obiektywów. Miłośników smartfonów z jabłkiem ucieszy obsługa plików HEIC. Z myślą o fotografach portretowych wprowadzona została specjalna karta, gdzie znajdziemy automatycznie znalezione na zdjęciach twarze.

Co ciekawe, modele uczenia maszynowego pomogą nie tylko w edycji zdjęć, ale też w przenoszeniu biblioteki z Lightrooma do ON1 Photo RAW. Lightroom Migration Tool w wersji 2019 wykorzystuje sztuczną inteligencję, by jak najlepiej dopasować zmiany wprowadzone w Lightroomie do parametrów dostępnych w ON1 Photo RAW. Prawie wszystkie modyfikacje i metadane zostaną bezboleśnie przeniesione.

Wersja 2019 jeszcze nie jest skończona

W 2019 roku możemy się spodziewać kilku aktualizacji ON1 Photo RAW, które będą dostępne za darmo dla posiadaczy programu. Przy uruchamianiu Focus Stacking zostanie wyświetlone powiadomienie z zapowiedzią dalszego rozwoju tej funkcji. W kolejnej aktualizacji wprowadzona zostanie możliwość ręcznej edycji masek każdego ze zdjęć, by samodzielnie dopasować szczegóły głębi ostrości.

Ponadto w kolejnej aktualizacji wprowadzone zostanie nowe narzędzie do tworzenia masek, wykorzystujące modele maszynowego uczenia. Dzięki niemu można będzie błyskawicznie zaznaczać obiekty na zdjęciach i tworzyć na ich podstawie maski, które następnie wykorzystamy do lokalnej edycji, nakładania efektów lub tworzenia kolaży. Więcej narzędzi będzie korzystać z modeli maszynowego uczenia. ON1 ułatwi też życie fotografom, którzy sporadycznie kręcą filmy lub korzystają z więcej niż jednego komputera.

Gdzie pobrać?

ON1 Photo RAW 2019 jest już dostępny. Pełna wersja kosztuje 99,99 dolarów, posiadacze starszych wydań mogą kupić aktualizację za 79,99 dol.

Można także pobrać 30-dniową, darmową wersję próbną dla Windowsa i macOS-a. Wystarczy przejść na stronę producenta i podać tam swój adres e-mail.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)