Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik]

Jednym z moich ulubionych i najciekawszych sposobów na zmianę kolorystyki zdjęć w Photoshopie jest wykorzystanie mapy gradientu. Brzmi groźnie, ale tę funkcję można szybko okiełznać i otrzymać niezwykłe efekty.

© JK

Praca w Photoshopie przypomina układanie klocków: jeśli wiemy, które klocki należy do siebie dopasować, osiągamy pożądany efekt.

Dostaję od Was dużo maili dotyczących zmiany kolorystyki na zdjęciu i nadawania fotografiom określonego charakteru. Można to robić za pomocą m.in. krzywych, poziomów, koloru selektywnego czy choćby różnego rodzaju wtyczek.
Jakiś czas temu zacząłem częściej sięgać po mało popularną warstwę dopasowania: mapę gradientu.

Mimo że nazwa tego narzędzia nie wskazuje na możliwości nadawania określonego charakteru zdjęciom, świetnie się ono do tego nadaje, co pokazuję w poniższym poradniku.

Zobacz również: Tworzenie małej planety w Adobe Photoshop

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik] Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]