Czy BPG będzie nowym JPEG-iem?

JPEG to nadaj najbardziej popularny format do zapisywania zdjęć i grafiki. Pomimo wielu prób zdetronizowania go na przestrzeni lat, jak no JPEG 2000 czy WebP Google, JPEG jest wciąż używany przez prawie 70% stron internetowych i nie traci na popularności. Dzieje się tak głównie za sprawą relatywnie niedużego rozmiaru połączonego z przyzwoitą jakością plików JPEG. Nowy format BPG może to zmienić.

Pojawił się jednak nowy format, który może coś zmieni. Nazywa się BPG - Better Portable Graphics (Lepsza Grafika Przenośna) i został zaprojektowany przez francuskiego programistę Fabrice Bellard.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Jedną z największych zalet BPG, przewyższającą JPEG, jest możliwość zapisywania podobnej jakości obrazów, jak JPEG, ale w mniejszym rozmiarze: około połowa rozmiaru pliku. Ilustracje przedstawiają porównanie kompresji obrazu przez JPEG i BPG.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Zachęcamy do odwiedzenia strony xooyoozoo.github.io, gdzie można porównać kompresję JPEG-ów z lewej z kompresją BPG.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Bellard stworzył BPG po tym, jak Mozilla opracowała badania nad kodekiem wideo HEVC (np. H.265), który przewyższa inne technologie tego typu. Format BPG jest oparty na technologii HEVC.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Zobacz również: Wideotest Canon Powershot G15

Jednym z wyzwań przy wprowadzaniu nowego formatu jest wdrożenie go do silników przeglądarek. Póki co osoby zainteresowane formatem BPG muszą korzystać ze specjalnych skryptów Java, żeby załadować obrazy.

Za jakiś czas zapisując nasze zdjęcia na stronę internetową może będziemy mieli do dyspozycji także format BPG.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji