5 prostych póz modelek, które zawsze działają

©JK

©JK

Przychodzisz na sesję i nie wiesz jak nawiązać kontakt z modelką. Zdarzyło Ci się to kiedyś? W dzisiejszym poradniku podsunę Ci kilka prostych i praktycznych pomysłów póz modelek, które sprawią, że Twoja sesja będzie udana.

"No to zrób coś" - ile razy słyszałem te słowa z ust początkujących fotografów. Oczywiście nie wyśmiewam takich osób, ale mimo wszystko polecam im nieco lepiej przygotować się do sesji. Jeśli pracujesz z zupełnie początkującą modelką, spotkaj się z nią jeszcze przed sesją, na luzie, przy kawie i ustalcie szczegóły sesji. Chodzi mi głównie o ogólną wizję, klimat, pokaż jej przykładowe zdjęcia, którymi ewentualnie chciałbyś się zainspirować.

Podstawy fotografowania jedzenia — prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Fotografując jedzenie, wcale nie potrzeba pięciu lamp, profesjonalnej lustrzanki, sztucznych barwników oraz grupy asystentów i stylistów. W tym praktycznym poradniku pokażę Wam, że aby zdjęcia żywności były równie apetyczne, co fotografowane smaczne potrawy, wystarczy domowe zacisze, trochę wiedzy oraz dużo naturalnego światła, np. z okna.

Początkujące modelki często mają opory przed bardziej wymyślnymi pozami, a same z siebie nie mają zbyt wiele do zaproponowania. Nic dziwnego, osoby o małej świadomości własnego ciała nie będą czuły się komfortowo w nienaturalnych figurach, dlatego do pierwszych sesji proponuję sprawdzone i bardzo proste pozy. Najlepiej wyślij je mailem do modelki, niech je przećwiczy przed lustrem lub amatorskim aparatem.  Dzięki temu na sesji każdy będzie bardziej wyluzowany i unikniesz wypowiadania sentencji z początku artykułu. 

Warto takie zdjęcia zgrać również na smartfona, czy tablet. Poczas sesji, będziesz mógł je pokazać modelce i łatwiej wypracujesz efekt, na którym Ci zależy. No to do dzieła!

1. Ręce w talii

Ta poza sprawdziła mi się przy niemal wszystkich sesjach, jakie robiłem. Jeśli modelka złapie się w talii, sylwetka mocno się wyszczupli, a poza — mimo że bardzo prosta do wykonania — nada charakteru zdjęciu.

© JK, mak: Kasia Legan, włosy: Konrad Jabłoński

2. Bokiem, bez patrzenia w obiektyw

Modelka nie powinna spoglądać przez całą sesję spoglądać prosto w obiektyw. Ba — to wysoce niewskazane. Jeśli modelka obróci się cała względem obiektywu, a jej wzrok powędruje w siną dal — zdjęcie na pewno będzie ciekawe!

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

©JK

3. Ręce we włosach

Warto to wykorzystać fakt, że dziewczyny bardzo często mają dość długie włosy. Modelka może się nimi trochę pobawić z rozsądkiem — wszelkie wczepianie rąk we włosy jest mile widziane. Byleby ze smakiem :)

©JK

4. Krok do przodu

Ze zdjęć, na których modelka robi krok do przodu, słynie fotograf-celebryta Marcin Tyszka. Nie proponuję na początek skoków w szpilkach na bruku, ale zdecydowany krok do przodu na pewno urozmaici sesję!

©JK

5. Punkt podparcia

Jeśli na zdjęciu mają pojawić ciekawe elementy lub mniej ciekawe, ale dopełniające całą sesję, zasugeruj modelce, żeby oparła się np. o przyczepę kempingową, czy dźwig portowy. Niech podeprze się o cokolwiek, co łączy się klimatem zdjęć. Modelka też poczuje się pewniej mając podparcie, a Ty będziesz miał lepsze zdjęcia.

©JK

Oczywiście powyższe rady nie są wyznacznikiem dobrej sesji, ale jeśli zaczynasz swoją przygodę z fotografią, a modelka z pozowaniem, wymienione wyżej pozy pomogą Ci uniknąć "no to zrób coś", i niezręcznej ciszy. Wierz mi — dobra komunikacja pomiędzy fotografem, a modelką/modelem jest na wagę złota! Aparaty w dłonie i idziemy na zdjęcia!

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość! Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik] Przepis na zdjęcie - pół na pół

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać