Przejdź na "wizualną dietę". Fotograf poprosił nastolatków o retusz swoich portretów

Przejdź na "wizualną dietę". Fotograf poprosił nastolatków o retusz swoich portretów

Przejdź na "wizualną dietę". Fotograf poprosił nastolatków o retusz swoich portretów
Monika Homan
07.02.2019 10:49, aktualizacja: 26.07.2022 15:57

Social media mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego nastolatków. Kierowane do nich aplikacje pozwalają upiększać swój wizerunek żeby pokazać światu swoje nieprawdziwe "ja". Fotograf poprosił 14 nastolatków o wyretuszowanie swoich portretów tak, żeby nadały się na Instagrama. Efekt nie jest optymistyczny.

Kiedy mówimy o diecie zazwyczaj mamy na myśli odpowiedni dobór pożywienia, dostosowany do naszych potrzeb. Człowiek na diecie nie je wszystkiego, co wpadnie mu w ręce. Jedzenie przecież to nie to samo, co odżywianie.

W dobie mediów społecznościowych, kiedy przeglądamy tysiące zdjęć dziennie, nie kontrolujemy tego, na co patrzymy. "Visual Diet", czyli dieta dla naszych oczu, to kampania, która ma na celu ograniczenie "pustych kalorii", czyli treści, które nic nie wnoszą do naszego życia, a często nawet szkodzą i zostawiają po sobie pustkę.

Nadmierne przeglądanie wyidealizowanych obrazków z wyretuszowanymi postaciami influencerów może nadszarpnąć zdrowie psychiczne, zwłaszcza w przypadku młodych osób. W lustrze nie dostrzegają tego, co na ekranie smartfona, czy komputera i przestają akceptować siebie samych.

W ramach kampanii "Visual Diet" znany brytyjski fotograf, Rankin sfotografował nastolatków w wieku od 13 do 19 lat. Po zrobieniu prostych portretów fotograf poprosił ich, by poświęcili chwilę, podczas której retuszowali swoje zdjęcia do momentu, w którym uznali, że są one wystarczająco dobre, żeby zamieścić je w social mediach.

Początkowo w projekcie wzięli udział profesjonalni modele i modeli, ale później Rankin uznał, że chce rozszerzyć go na innych nastolatków. Program, jakiego użyli do obróbki jest banalnie prosty w obsłudze. Aplikacje kierowane do nastolatków przypominają raczej komputerową grę, niż zaawansowany program do edycji zdjęć, a poprawa swojego wyglądu jest dobrą zabawą.

To, co możesz zrobić w tych aplikacjach, wykracza poza to, co potrafi nawet zaawansowany użytkownik Photoshopa. Technologia rozwija się bardzo szybko, a pomysł bycia kimś innym, niż osoba, którą jesteś, może być ekscytujący. Jakie są jednak pułapki wokół tego? O to właśnie pytam. Jeśli możesz być nawet "bardziej dopracowaną" wersją siebie, trudno jest zaakceptować to, kim naprawdę jesteś. To pole minowe dla zdrowia psychicznego, a ten projekt pokazuje tylko powierzchnię góry lodowej.

Fotograf dodaje, że sam świetnie się bawił testując te aplikacje, ale zauważył, że może to być silnie uzależniające. W każdym opublikowanym na profilu Visual Diet poście możecie zobaczyć dwa zdjęcia - przed i po "zabawie" w upiększających aplikacjach. Zobaczcie, jak duże zmiany nanieśli młodzi ludzie. Ich retusz nie ograniczył się do podkreślenia urody, ale całkowicie zmienił ich twarze.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)