Piękni dzięki znamionom, nie pomimo nich. Rusza wystawa wyjątkowych portretów

Piękni dzięki znamionom, nie pomimo nich. Rusza wystawa wyjątkowych portretów

Agnieszka Pałyska w projekcie "How Do You C Me Now?"
Agnieszka Pałyska w projekcie "How Do You C Me Now?"
Źródło zdjęć: © © Brock Elbank / [Instagram](https://www.instagram.com/mrelbank/)
Monika Homan
15.03.2019 14:03, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

Brock Elbank pracował przez 3 lata, żeby stworzyć portrety osób z 13 krajów, których piękno jest unikalne. Każda z nich zmagała się z trudami akceptacji własnego ciała, bo wyglądają inaczej niż większość ludzi - ich skórę pokrywają rozległe znamiona.

Projekt fotograficzny Brocka Elbanka, którego założeniem było sfotografowanie 150 piegowatych osób przyniósł londyńskiemu fotografowi rozgłos. Artysta sfotografował unikalne piękno ludzi, których twarz i ciało pokrywały małe brązowe kropki.

O ile z piegami jest tak, że w młodości ich nie lubimy, ale w dorosłym życiu potrafimy docenić ich urok, to w kolejnym projekcje "How Do You C Me Now" ("Jak na mnie patrzysz tera?") "Elbank skupił się na bardziej problematycznych cechach charakterystycznych. Fotograf wydobył piękno osób z różnymi znamionami na skórze.

Znamiona melanocytowe powstają przez zgrupowanie komórek bogatych w pigment - melaninę. Mogą one przyjmować różny wygląd. Pierwszą osobą która stanęła przed jego obiektywem była Gemma Whyatt. Duże, brązowe znamię pokrywa jej górną część pleców, szyję, klatkę piersiową i ucho. Poza tym na jej ciele są setki mniejszych plamek.

Obraz
© © Brock Elbank / [Instagram](https://www.instagram.com/mrelbank/)

Dzieciństwo Gemmy było zupełnie normalne, dopiero kiedy została nastolatką, jej wygląd zaczął wpływać na jej psychikę.

Zdałam sobie sprawę, że wyglądam inaczej i czułam się dość skrempowana. Nie znałam nikogo z tą chorobą. Nosiłam wtedy szaliki i bluzki z długim rękawem. Nawet nie myślałam o założeniu bikini na plaży.

Wszystkie osoby, które stanęły przed obiektywem Elbanka były fotografowane bez makijażu i wymyślnych fryzur. Fotograf chciał uchwycić ich naturalne piękno i wyjątkowość, z powodu, a nie pomimo znamion.

Ukończenie projektu zajęło trzy lata. Na 30 zdjęciach można zobaczyć twarze z 13 krajów, również z Polski.

Jedną ze sfotografowanych osób jest Agnieszka Pałyska. Znamiona pokrywają jej ciało w 50 do 60 procentach. Największe obejmuje szyję, klatkę piersiową, plecy i lewą rękę. 32-letnia kobieta nauczyła się radzić z niezliczonymi komentarzami i krytyką swojego wyglądu. Na pytania i spojrzenia innych ludzi reaguje z uśmiechem i nauczyła się zachować przy tym pewność siebie. Przyznaje, że dużą rolę w budowaniu jej samoakceptacji odegrali jej kochający rodzice, którzy zawsze ją wspierali.

Zwieńczeniem projektu jest wystawa, która zostanie otwarta w Londynie 14 marca, a następnie ruszy w światową trasę.

Więcej zdjęć z projektu możecie zobaczyć na profilu na Instagramie Brocka.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)