Specjalne okulary pozwoliły fotografowi-daltoniście zobaczyć kolory wschodu słońca

Specjalne okulary pozwoliły fotografowi-daltoniście zobaczyć kolory wschodu słońca

Specjalne okulary pozwoliły fotografowi-daltoniście zobaczyć kolory wschodu słońca
Źródło zdjęć: © © David Wilder / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=3ROwQY0PhSc)
Monika Homan
29.03.2019 13:44, aktualizacja: 26.07.2022 15:53

David Wildernie jest daltonistą. Jego wada wzroku sprawia, że nie widzi wybranych kolorów. Nie przeszkadza mu to w spełnianiu się, jako fotograf krajobrazu. Zobaczcie, jak zareagował, kiedy pierwszy raz zobaczył wschód słońca w pełnych barwach, dzięki specjalnym okularom.

Czy osoba, która nie widzi kolorów może sprawdzić się jako fotograf? Pewnie pomyślicie, że robi czarno-białe zdjęcia, ale nie. David Wilder jest fotografem krajobrazu i jego zdjęcia są pełne kolorów.

Ślepota barw dzieli się na wiele rodzajów, a każdy z nich różni się zakresem barw, które widzą osoby cierpiące na dana przypadłość. Wada wzroku Davida nazywana jest daltonizmem lub deuteranopią. Nie rozpoznaje on barwy zielonej i nie rozróżnia kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego. W konsekwencji braku czopków odpowiedzialnych za kolor zielony, nie widzi też różnicy pomiędzy fioletem, a cyjanem.

Na pytanie "Jak możesz być fotografem, skoro jesteś ślepy na kolory?" często odpowiada, że "Beethovenn był głuchy, a jego muzyka była ok."

W 2010 roku profesor Don McPherson z San Francisco wynalazł technologię, która pozwala zobaczyć osobom z zaburzeniami widzenia świat w pełni barw. W sieci można natknąć się na wiele filmików, które pokazują reakcje osób po założeniu specjalnych okularów. Taki właśnie gadżet trafił w ręce Davida.

Z jakimi kolorami kojarzy wam się zachód lub wschód słońca? Czerwony, pomarańczowy, żółty, różowy? Czyli wszystkie te kolory, których nie rozróżnia David. Fotograf uznał, że będzie to świetna okazja, żeby przetestować, jak działają okulary EnChroma.

Seeing sunrise colors for the first time

Nie mogłem powstrzymać się od myśli, że to nie było prawdziwe. Odebrało mi mowę. Czułem, że tęskniłem za tym kolorem przez całe życie. Ciągle pytałem Rachel, jakie kolory są na niebie, żeby sprawdzić, czy mam rację. To było tak, jakbym znowu uczył się kolorów. Plamy nieba, które były szare sekundy temu, teraz pękały od koloru.

Po tym intensywnym doświadczeniu fotograf zrobił kilka zdjęć tego pamiętnego wschodu słońca. Jego prace możecie zobaczyć na jego profilu na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)