Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid

Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid

Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid
Źródło zdjęć: © Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)
Monika Homan
18.04.2019 07:27, aktualizacja: 26.07.2022 15:51

Firma Irix nie ma wieloletnich tradycji, ale zdążyła zyskać sobie uznanie użytkowników. Teraz okazuje się, że nie tylko tych na Ziemi. Irix 300SR to obiektyw zaprojektowany specjalnie do pracy w przestrzeni kosmicznej.

Firma Irix produkująca wysokiej jakości obiektywy powstała w 2016 roku. Już w kolejnym roku pojawiło się zapytanie o możliwość zaprojektowania obiektywu dla przyszłego nanosatelity. Tak nawiązała się współpraca z firmą SatRevolution. Jej rezultatem jest obiektyw kosmiczny, który w połączeniu z kamerą zostanie zainstalowany w satelicie Światowid.

Obraz
© Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)

Przed projektantami z firmy Irix stanęło poważne wyzwanie.

Kosmiczny obiektyw Irix 300SR musi spełnić nie tylko ściśle określone wymagania dotyczące parametrów, jak: ogniskowa, światłosiła, rozdzielczość czy niski poziom aberracji. Jego konstrukcja optyczna musi być modułowa, żeby w przyszłości mógł pracować również z innymi kamerami. Ograniczeniem są też maksymalne rozmiary - obiektyw musi zmieścić się w tubusie o wymiarach 70x85 mm i nie może ważyć więcej, niż 320 gramów.

Obraz

W przypadku zastosowanych materiałów i technologii, poprzeczka też jest postawiona wysoko. Obiektyw przecież musi przetrwać wyniesienie na orbitę i pracę w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dlatego projektanci podczas pracy opierają się na wytycznych NASA dotyczących budowania satelitów.

Obraz
© Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)

Pierwszy start za nami

Komponenty przyszłego obiektywu zostały wczoraj wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną w platformie testowej, w którą wyposażony jest satelita Światowid. Satelita zostanie z tamtąd wyrzucony w przestrzeń kosmiczną za pomocą specjalnych narzędzi i zacznie orbitować wokół Ziemi.

Irix is reaching infinity... literally

Rozwój kosmicznej misi Irixa można obserwować na stronie internetowej poświęcone obiektywowi Irix 300 SR.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)