Nowe prawo UE dotyczące dronów. Będą rejestrowane

Nowe prawo UE dotyczące dronów. Będą rejestrowane

Nowe prawo UE dotyczące dronów. Będą rejestrowane
Marcin Watemborski
14.06.2019 10:17, aktualizacja: 26.07.2022 15:46

Drony to kontrowersyjny temat. Wiele miejsc ma wyznaczone strefy zakazu lotów, inne mają znaczne ograniczenia. Właśnie zostało opublikowane rozporządzenie Komisji UE 2019/945 z 12 marca 2019 roku, w którym są podane szczegóły dla pilotów bezzałogowych systemów powietrznych.

Komisja Europejska podjęła temat bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich. Rozporządzenie znajdziecie na stronie Bazy aktów prawnych Unii Europejskiej pod sygnaturą 2019/945 oraz 2019/947. Drugi z nich dotyczy przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Akty powstały przy współpracy z EASA, czyli Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego.

Dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky informuje, że Europa będzie pierwszym regionem na świecie, który będzie dysponował kompleksowym zestawem zasad zapewniających bezpieczeństwo działania dronów w celach komercyjnych i rekreacyjnych. Ma to służyć rozwijającemu się stale sektorowi bezzałogowych maszyn i pomóc w inwestycjach oraz innowacjach rynku.

Ujednolicone zasady mają jasno tłumaczyć operatorom maszyn rekreacyjnych i komercyjnych co wolno, a czego nie. Wszyscy piloci są zobowiązani do przestrzegania przepisów w każdym z krajów unijnych. Po otrzymaniu licencji pilota w jednym z krajów UE, pilot będzie mógł bez problemów latać na terenie innych państw.

Rozporządzenie zostało wydane 11 czerwca i po 3 tygodniach wejdzie w życie. Na zastosowanie nowych zasad państwa członkowskie mają rok. Od czerwca 2020 operatorzy będą musieli posiadać stosowne zezwolenia, które będą mogli zdobyć w miejscu zamieszkania lub miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowością jest rejestrowanie dronów. Każda maszyna będzie musiała mieć swoje indywidualne oznakowanie, które pozwoli na identyfikację właściciela oraz umożliwi znalezienie konkretnego bezzałogowca. Na stronie EASA jest dostępna rozpiska całego procesu i harmonogramu działań UE w sprawie dronów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)