Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM i RF 24-70 mm f/2.8L IS USM - nowe, profesjonalne zoomy

Canon RF 15‑35 mm f/2.8L IS USM i RF 24‑70 mm f/2.8L IS USM - nowe, profesjonalne zoomy

Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM i RF 24-70 mm f/2.8L IS USM - nowe, profesjonalne zoomy
Marcin Watemborski
28.08.2019 04:00

Canon rozszerza swoja ofertę obiektywów do pełnoklatkowych bezlusterkowców Canon EOS R oraz Canon EOS RP. Dwa nowe zoony Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM oraz RF 24-70 mm f/2.8L IS USM uzupełnią portfolio o popularne zakresy ogniskowych.

Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM, czyli reporterski zoom

Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM to obiektyw zmiennoogniskowy o najszerszym kącie widzenia w systemie EOS R. W tubusie znalazły się 2 specjalne soczewki o ultraniskiej dyspersji i 3 szklane formowane soczewki asferyczne. Umożliwi to korekcję optyczną aberracji i zniekształceń.

Dzięki zniwelowanym zniekształceniom, ten obiektyw sprawdzi się nie tylko w reportażu, ale również w fotografii krajobrazowej, czy architektury. Duży otwór względny przysłony f/2.8 pozwoli na pracę w gorszych warunkach oświetleniowych bez konieczności ekstremalnego podbijania czułości ISO.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Minimalna odległość ostrzenia wynosi 28 centymetrów przy powiększeniu 0,22x. Obiektyw został wyposażony w powłoki SWC (strukturalną) oraz ASC (Air Sphere), zapobiegające pogorszeniu jakości obrazu przez flary i duszki. Ta druga znalazła się również w obiektywie RF 24-70 mm f/2.8L IS USM.

Canon RF 24-70 mm f/2.8L IS USM – spacerzoom dla profesjonalistów

Canon RF 24-70 mm f/2.8L IS USM ma znany zakres ogniskowych – od szerokiego kąta do krótkiego tele. Takie obiektywy sprawdzają się praktycznie w każdym gatunku fotografii – od krajobrazu, przez reportaż, na portrecie kończąc. Dzięki dużemu otworowi względnemu, obiektyw zapewni miłe dla oka rozmycie tła.

W środku konstrukcji znajdziemy 3 dodatkowe soczewki o ultraniskiej dyspersji oraz 3 formowane szklane elementy asferyczne. Producent informuje, że dzięki temu obraz w całym zakresie zoomu będzie ostry nawet na rogach. Interesujące jest wyeliminowanie niestabilności kąta widzenia (focus breathingu), co na pewno spodoba się wielu filmowcom.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

W obu obiektywach zastosowano 5-stopniowy stabilizator obrazu firmy Canon. Producent zwraca uwagę, że dzięki temu zachowanie nieporuszonego kadru przy filmowaniu stanie się łatwiejsze. Połączenie technologii Dual Sensing IS oraz Combination IS zwiększy skuteczność wykrywania drgań, jak również wykryje umiejscowienie aparatu na statywie.

Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM oraz RF 24-70 mm f/2.8L IS USM to pierwsze obiektywy o przysłonie f/2.8, w których zastosowano technologię Nano USM, wykorzystującą układ silnika autofokusa, który zapewnia szybkie, ciche i płynne ustawianie ostrości – również podczas kręcenia wideo.

Jak większość nowych obiektywów do systemu EOS R, dwa nowe zoomy zostały wyposażone w programowalny pierścień kontrolny. Na przedni oraz tylnym elemencie została naniesiona powłoka fluorowa, która zapobiega przywieraniu zabrudzeń do soczewek.

Każdy z dwóch zaprezentowanych obiektywów będzie kosztował 11109,99 złotych, a osłony przeciwsłoneczne po 309,99 złotych każda.

W związku z wydaniem nowych obiektywów, Canon przewidział aktualizację oprogramowania dla korpusów Canon EOS R oraz Canon EOS RP, która poprawi działanie autofokusa w bezlusterkowcach. Aparaty zyskają możliwość wykrywania oczu osób stojących w większej odległości niż poprzednio i dokładniejsze śledzenie. Poprawiona została też częstotliwość odświeżania wskaźników wykrywania oka w obu produktach. Aktualizacja będzie dostępna przed końcem września 2019 roku.

Oprócz dwóch pokazanych właśnie szkieł, Canon zamierza do końca roku zaprezentować model RF 70-200 mm f/2.8L IS USM, który dopełni ”świętej trójcy”. W ten sposób bezlusterkowy system EOS R zyska pełne pokrycie najbardziej popularnych ogniskowych. Po tym pewnie czekają nasz nowe, specjalistyczne szkła. Jestem bardzo ciekawy, jak będą wyglądały superteleobiektywy o ogniskowych od 400 mm wzwyż.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)