Polak nagrodzony prestiżowym stypendium im. Iana Parry'ego

Polak nagrodzony prestiżowym stypendium im. Iana Parry'ego

Polak nagrodzony prestiżowym stypendium im. Iana Parry'ego
Źródło zdjęć: © © [Jędrzej Nowicki](https://www.jnowicki.com/)
Justyna Kocur-Czarny
04.09.2019 10:19, aktualizacja: 26.07.2022 15:39

Jędrzej Nowicki, 24-letni fotograf z Polski wygrał 3500 dolarów, roczny program mentorski pod opieką Jonasa Bendiksena oraz publikację w "The Sunday Times”.

Ian Parry był fotografem reportażystą, który zginął w trakcie lotu powrotnego z dokumentowania dla "The Sunday Times" rewolucji w Rumunii w 1989 roku. Miał zaledwie 24 lata. W hołdzie tragicznie zmarłemu, jego rodzina i przyjaciel Aidan Sullivan utworzyli stypendium jego imienia. Każdego roku spośród zgłoszeń z całego świata jury wybiera najzdolniejszego młodego fotografa (do 24 roku życia), który otrzymuje stypendium imienia Iana Parry'ego.

W tym roku, przy wsparciu Canona, przyznano nie jedną, lecz dwie nagrody: nagrodę „The Sunday Times” za osiągnięcia oraz nagrodę Canona za potencjał. Nagrodę za potencjał otrzymał mieszkający w Warszawie Jędrzej Nowicki za reportaż opowiadający historię afgańskich i pakistańskich uchodźców zamieszkujących opuszczone magazyny kolejowe w centrum Belgradu. Jędrzej opowiadał nam już o kulisach powstania tego reportażu.

Obraz
© © [Jędrzej Nowicki](https://www.jnowicki.com/)

W ramach wygranego stypendium Nowicki otrzyma grant w wysokości 3500 dolarów (około 13 860 złotych) na realizację wybranego przez siebie projektu. Ponadto wsparcia mentorskiego udzieli mu Jonas Bendiksen z Magnum Photos, fotoreportażysta, laureat World Press Photo. Młody Polak planuje przeznaczyć stypendium na projekt dotyczący życia osób transpłciowych w Polsce.

Dla Jędrzeja Nowickego postać Iana Parry'ego jest bardzo ważna.

Był w moim wieku kiedy zginął, fotografując rewolucję w Rumunii. Myślę, że opowiadał niezwykle ważne historie. To jest coś co sam chciałbym robić w życiu.

Zapytaliśmy stypendystę czego będzie dotyczył projekt, na który planuje przeznaczyć nagrodę.

Projekt dotyczący osób transpłciowych pojawił się w mojej głowie, kiedy przygotowywałem serię portretów osób LGBT dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej, w której pracuję. Wtedy dowiedziałem się, o tym jak trudna jest sytuacja osób transpłciowych w Polsce. Na przykład to, że muszą pozwać swoich rodziców w sądzie, żeby móc zmienić swoją płciową tożsamość. Chciałbym, żeby projekt był wielobarwną opowieścią, która jak najszerzej opowiada ich historię. Życie osób transpłciowych w Polsce to nie tylko walka z system czy powszechną transfobią. To też miłość, bliskość i mnóstwo innych emocji. Chciałbym, żeby w mojej wersji ich historii wszystkie te emocje wybrzmiały.

Do udziału w konkursie zmotywowała Jędrzeja dziewczyna, która w Warszawie pomaga uchodźcom przyjeżdżającym do Polski znaleźć pierwszą pracę i zaaklimatyzować się w naszym kraju. Choć wiedział o fundacji Iana Parry'ego już od kilku lat, dopiero w tym roku postanowił ubiegać się o stypendium. Udało się, choć fotograf przyznaje skromnie, że zupełnie się tego nie spodziewał.

Obraz
© © [Jędrzej Nowicki](https://www.jnowicki.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)