Jesteś początkujący? Tych pytań unikaj

Jesteś początkujący? Tych pytań unikaj

mod. Liza Kuczerowska
mod. Liza Kuczerowska
Źródło zdjęć: © © [Justyna KocurCzarny](www.facebook.com/pg/JustynaKocurPhotography/)
Justyna Kocur-Czarny
27.09.2019 13:05, aktualizacja: 26.07.2022 15:36

Mówi się, że kto pyta, nie błądzi. Na początku przygody z fotografią dociekliwość jest bardzo istotna, jednak sztuką jest zadawać właściwe pytania.

Każdy ma inny sposób przyswajania wiedzy. Nie ma jednej właściwej metody uczenia się fotografii. Ważne, aby na samym początku mieć chęci i uczyć się od najlepszych. Im szybciej zaczniesz zadawać właściwe pytania, tym lepiej dla ciebie. Zacznij od tego, aby unikać tych poniższych.

Jakie parametry ekspozycji będą najlepsze?

Kiedy przechodzisz z robienia zdjęć na trybach automatycznych do manualnych, nie jest łatwo od razu odnaleźć się w dobieraniu właściwych parametrów do poszczególnych ujęć. Przyswojenie zależności pomiędzy wartością ISO, otwarciem przysłony i czasem naświetlania to jedno, ale najważniejsza jest praktyka.

Zadawanie pytania o to, jakich parametrów ktoś użył i kopiowanie ich nie zaprowadzi cię daleko. Nie będziesz w identycznej sytuacji. Światło i kąt jego padania się zmieniają, spróbuj je zrozumieć, zamiast bezmyślnie powielać czyjeś ustawienia.

Na to, jakiego otwarcia przysłony użyć np. do portretu jest tylko jedna odpowiedź: adekwatnej. Znajdź zależności, eksperymentuj i nie przywiązuj się do jednych ustawień.

Jakim aparatem i obiektywem fotografujesz?

Kolejne pytanie, które może świadczyć o tym, że nie zadałeś sobie trudu, żeby zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz do robienia zdjęć. Lepszy aparat i obiektyw nie zrobią z ciebie lepszego fotografa. Podobnie to, że kupisz aparat, którego używa ktoś, kogo prace podziwiasz, nie sprawi, że nagle go dościgniesz.

Sprzęt jest ważny, ale to ty musisz się nauczyć go używać. Jeśli nie wiesz, jaki obiektyw kupić to prawdopodobnie... nie jest ci on potrzebny. Pytaj innych o ich wrażenia z użytkowania konkretnych modeli, ale pamiętaj, że kwestia wyboru aparatu jest najczęściej podyktowana subiektywnymi potrzebami. Poznaj swoje i nie kieruj się modą.

Ile lat fotografujesz?

Nie porównuj się do innych i nie obliczaj czy masz jeszcze szanse dorównać do ich poziomu. Nie jesteś w stanie cofnąć się w czasie, ale możesz wykorzystać potencjał teraźniejszości. Zamiast z zazdrością śledzić czyjeś poczynania, weź aparat do ręki i spróbuj zrobić jak najlepsze zdjęcie. Najlepsze, jakie potrafisz zrobić w danej chwili.

Warto korzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, dlatego nauczyć się zadawać pytania, które naprawdę cię rozwiną. Jeśli potrzebujesz wiedzy teoretycznej, zajrzyj do Karola, który podpowie, z jakich książek warto się uczyć fotografii. Z tego poradnika dowiesz się jak pracować z modelką, a ten artykuł pomoże ci monitorować postępy.

Korzystaj z darmowej wiedzy i pamiętaj, że nikt nie zrobi nic za ciebie. Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)