Polaroid Spectra: ostatnia szansa kupić film. To koniec epoki

Polaroid Spectra: ostatnia szansa kupić film. To koniec epoki

Polaroid Spectra: ostatnia szansa kupić film. To koniec epoki
Marcin Watemborski
04.10.2019 09:19, aktualizacja: 26.07.2022 15:36

Firma Polaroid Originals, należąca do Oskara Smołokowskiego, ogłosiła, że zaprzestaje produkcji wkładów Spectra do aparatów o tej samej nazwie. Cechowały się one innym rozmiarem niż seria SX-70 oraz 600.

Polaroid Spectra to legenda

Pierwsza wersja aparatu Polaroid Spectra powstała na początku lat 80 XX wieku. Specjalnie na potrzeby urządzenia został stworzony film Spectra, znany w USA pod nazwą ”Image”. Wkłady różniły się rozmiarem zdjęcia względem kwadratowego typu 600 oraz SX – prostokątne obrazy miały rozmiar 9,2 x 7,3 cm. Czułość filmu, chemia oraz trwałość materiału światłoczułego była taka sama, jak w przypadku typu 600.

W aparatach serii Spectra były stosowane optycznie lepsze obiektywy, które ogniskowały zewnętrznie (obiektyw się wysuwał), by ustawić odpowiednią ostrość. Ogólna jakość obrazu była znacznie lepsza niż w przypadku serii 600, podobnie jak jakość wykonania samego aparatu.

Aparaty Polaroid Spectra występowały w różnych wersjach. Podstawowy był wyposażony w obiektyw 125 mm f/10 z 3 plastikowymi soczewkami, samowyzwalaczem, automatyką ekspozycji i autofokusem ultradźwiękowym (sonar). Model Spectra 2 był wyposażony tylko w kontrolę ekspozycji, Spectra E miał autofokus, tryb jaśniej/ ciemniej, natomiast oryginalna wersja miała jeszcze wyświetlacz LCD i kontrolę głośności. Oprócz tego, była możliwość dokupienia wielu dodatkowych akcesoriów do aparatu, jak soczewki makro czy filtry efektowe.

Z czasem pojawił się też aparat Spectra Onyx, który był po prosty szary. Spectra 1200FF wyglądał zgoła inaczej, miał szerszy obiektyw – 110 mm f/11.5 z 2 elementami optycznymi, wbudowaną soczewkę makro, automatycznego flasha i mógł robić na jednym ładunku 12 zdjęć, gdy weszła kolejna generacja wkładów Spectra/ Image.

Były jeszcze modele: ProCam (obiektyw 90 mm, ekw. 35 mm na pełnej klatce), Macro 5 SLR (kilka trybów zbliżeń, układ luster, opcjonalny filtr polaryzacyjny), Macro 3 SLR (3 powiększenia, układ luster) oraz Spectra Pro. Ten ostatni pojawił się w 1990 roku. Pozwalał na manualne ostrzenie, programowanie czasów ekspozycji, zdjęcia seryjne oraz wielokrotne ekspozycje. Co ciekawe – Spectra Pro została jako pierwsza wydana przez Minoltę pod nazwą Minolta Instant Pro.

Upadek legendy

Na blogu firmy Polaroid Originals pojawił się wpis, w którym producent poinformował o wycofaniu z produkcji wkładów Spectra/ Image. Prezes firmy Oskar Smołokowski wspomina w nim o badaniach, które wykazały, że kontynuowanie linii nie ma sensu i ”z ciężkim sercem kończą produkcję”.

Producent chce, by użytkownicy wiedzieli, że ta decyzja nie była łatwa, ale po 33 latach funkcjonowania Spektry na rynku, nie można dłużej polegać na tych aparatach. 6-miesięczne badania i próby planowania rozwoju aparatów poszły na marne. Smołokowski wspomina jeszcze o tym, że firma obecnie nie jest w stanie ulepszyć Polaroida Spektry, co jest sprzeczne z jej misją.

Ostatnie paczki wkładów możecie kupić na stronie Polaroid Originals. Koszt pojedynczego wkładu (cz-b lub kolorowego) to 20 dolarów, trójpak jest w cenie 56 dolarów. Jest to ostatni rzut tego materiału światłoczułego, więc spieszcie się, jeśli chcecie zrobić jeszcze trochę zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)