Nowy rodzaj pikseli może znacznie zwiększyć rozpiętość tonalną matryc

Nowy rodzaj pikseli może znacznie zwiększyć rozpiętość tonalną matryc

Nowy rodzaj pikseli może znacznie zwiększyć rozpiętość tonalną matryc
Marcin Watemborski
14.10.2019 07:19, aktualizacja: 14.10.2019 09:19

Technologia ma swoje ograniczenia. Współczesne matryce światłoczułe są już na wysokim poziomie, ale nie są doskonałe. Naukowcy opracowali samo-resetujące się piksele, które mogą poprawić rozpiętość tonalną w jasnych partiach obrazu.

Pamiętam, gdy na studiach uczyli nas, że ze względu na brak informacji w jasnych partiach obrazu (przepalenie), zdjęcia z aparatów cyfrowych lepiej lekko nie doświetlić i uratować światła, a na negatywie odwrotnie. Już za jakiś czas może się to zmienić, ponieważ naukowcy opracowali nowy typ pikseli.

Współczesne piksele przeliczają światło w taki sposób, że gdy dostają go zbyt dużo odcinają sygnał i tak powstaje przepalenie. Nowy typ pikseli resetuje się i zaczyna obliczenia na nowo, gdy poziom sygnału jest za duży. Jeśli to będzie działało, możliwe, że za jakiś czas powstaną matryce o bardzo dużej rozpiętości tonalnej – być może zbliżonej nawet do negatywów, czyli nawet ponad 20 EV. Dla porównania wysokiej klasy współczesne aparaty cyfrowe mają rozpiętość tonalną na poziomie 15 EV, a ludzkie oko szacuje się na około 22-24 EV.

Obraz

Nowe piksele pracują na bazie klasycznego przetwornika analogowo-cyfrowego, który przekształca sygnał analogowy na cyfrowy. Pozwala to na dalsze przetwarzanie go przez urządzenia oparte o architekturę binarną. Ten proces składa się z 3 etapów: próbkowania, kwantyzacji i kodowania. Główna zaleta nowych pikseli polega na próbkowaniu po resetowaniu informacji. Wychodzi na to, że coś takiego jak ”górny limit” światła właściwie przestaje istnieć, wiec nie będziemy musieli dłużej martwić się o przepalone zdjęcia.

Problem polega na tym, że nowa technologia zabiera dużo miejsca, więc upchanie na matrycy 36 x 24 mm dużej ilości pikseli jest po prostu niemożliwa – póki co oczywiście. Podejrzewam, że z czasem konstrukcja zostanie zminimalizowana i będziemy mogli cieszyć się bardzo szeroką dynamiką tonalną zdjęć bez kombinowania.

Więcej informacji znajdziecie we wpisie na stronie Advances in Radio Science.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)