Jeleń na rykowisku na tle podświetlonego drzewa wygląda jak z baśni

Jeleń na rykowisku na tle podświetlonego drzewa wygląda jak z baśni

Jeleń na rykowisku na tle podświetlonego drzewa wygląda jak z baśni
Źródło zdjęć: © © Amanda Cook / Cover Images / FORUM
Marcin Watemborski
20.11.2019 12:05, aktualizacja: 20.11.2019 13:05

Jelenie są pięknymi, wręcz majestatycznymi istotami. Te zwierzęta są symbolem europejskich lasów, a dostrzeżenie ich o poranku na rykowisku to niezapomniane przeżycie. To zdjęcie pokazuje tę chwilę w doskonały sposób.

Jelenie szlachetne zamieszkują Europę, Azję oraz północną Afrykę. W Polsce występuje jeleń europejski, znany również jako skandynawski. Co więcej – polskie jelenie dzielą się na ekotypy: bieszczadzki, mazurski, wielkopolski oraz pomorski.

Te piękne zwierzęta występują praktycznie we wszystkich kompleksach leśnych, a ich preferencje zmieniają się w zależnie od pory roku. Jelenie gustują w terenach nizinnych, ale również górskich lasach liściastych i mieszanych. Unikają miejsc gęsto zakrzewionych ze względu na bujne poroże, by nie utrudniać sobie życia.

Jelenie szlachetne funkcjonują przeważnie za dnia, ale przez ludzi, drapieżniki i wszystko, co zakłóca im spokój, zdarza im się prowadzić nocny tryb życia a w ciągu dnia ukrywają się w gęstwinach leśnych. Co ciekawe – większość dobry jelenie spędzają na czuwaniu i żerowaniu, a śpią jedynie 60-100 minut w ciągu 24 godzin.

Stada jeleni, zwane przez myśliwych ”chmarami”, są pod władaniem łani licówki, która prowadzi tegoroczne cielę. W polskim prawie łowieckim obowiązuje bezwzględny zakaz strzelania do licówek podczas polowania.

Byki, czyli samce jelenia szlachetnego, podczas rykowiska uwielbiają oddawać się kąpielom błotnych w kąpieliskach – miejscach, gdzie czują się bezpiecznie i mogą się zrelaksować. Później ocierają się o drzewa, czyli ”malują”, by pozbyć się pasożytów. W czasie rykowiska jelenie nie jedzą i tracą średni 10-15 proc. masy ciała. Rykowisko zaczyna się w drugiej połowie września. Byki w tym okresie w ogóle nie żerują, a piją jedynie wodę. Później zaszywają się w ostojach, gdzie regenerują siły i stopniowo odbudowują masę ciała.

Łanie rodzą pierwsze młode w wieku około 3 lat, a ciąża trwa mniej więcej 234 dni. Samica jelenia rodzi jedno młode (rzadko dwa) w ukryciu. Zawsze rodzi w okresie maja-czerwca kolejnego roku po rykowisku. Młode staje na nogach po kilku godzinach od urodzenia i dołącza wraz z matką do stada. Plamki na futrze cieląt znikają jesienią. Jelonki spędzają z matkami czas do 3 roku życia.

Przepiękne zdjęcie przyrodnicze, które widzicie wykonała Amanda Cook. Ten piękny okaz został przez nią dostrzeżony w londyńskim Bushy Park o poranku we wtorek 19 listopada 2019 roku. Malowniczo przebijające się przez drzewa światło stworzyło cudowne tło dla dorodnego jelenia. Ta scena wygląda po prostu jak wyjęta z baśni. Coś pięknego!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)