Czy Ilford produkuje negatyw Fujifilm Neopan Acros 100 II?

Czy Ilford produkuje negatyw Fujifilm Neopan Acros 100 II?

Czy Ilford produkuje negatyw Fujifilm Neopan Acros 100 II?
Marcin Watemborski
27.11.2019 09:51, aktualizacja: 27.11.2019 10:51

Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu nowej wersji popularnego negatywu Fujifilm Neopan Acros II. Jeden z użytkowników nowego filmu zwrócił uwagę na to, że został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Jedyną działającą tam fabryką jest Ilford, co rodzi liczne pytania.

Jeśli firma Ilofrd jest jedynym komercyjnym producentem negatywów w Wielkiej Brytanii, to czy nowy film Fujifilm Neopan Acros 100 II jest produkowany również przez nich? A może jest to Ilford Delta 100 w innym ubranku? Na swoim Twitterze brytyjski producent zaprzecza, jakoby pakował swoje filmy do opakowań z logiem Fujifilm.

Jak jest naprawdę? Nie wiemy. Napisałem do polskiego oddziału Fujifilm z zapytaniem i czekam na odpowiedź. Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć, że Ilford, który ma wyrobioną swoją markę w świecie fotografii tradycyjnej, zdecydowałby się na rebranding swoich produktów pod szyldem Fujifilm.

Z drugiej strony – w krótkim poście nie ma informacji na temat tego, czy Ilford nie produkuje filmów dla Fujifilm na bazie innej emulsji. Takie sytuacje w świecie fotografii się zdarzają – wystarczy wziąć pod lupę przykład Sony i tego, że w ich fabrykach są produkowane matryce dla innych firm, ale na innych liniach produkcyjnych i na bazie innej technologii. Dzierżawienie powierzchni fabryki to nic złego.

Jeśli okaże się, że Fujifilm Neopan Acros 100 II jest produkowany w fabryce Ilforda, nie będzie to pierwszy przykład takiej współpracy. Wcześniej Fujifilm wypuściło na rynek czarno-biały negatyw do ciepłego procesu C-41 o nazwie Fujifilm Noepan 400CN Professional, który powstał w oparciu o strukturę filmu Ilford XP2.

Patrząc na sprzedaż czarno-białych filmów fotograficznych, Fujifilm nie jest tu bardzo znaczącym graczem. Większość miłośników fotografii tradycyjnej korzysta z materiałów Ilforda, Kodaka lub czeskiej Fomy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)