Jak wyczarować świąteczne zdjęcie za kilka złotych?

Jak wyczarować świąteczne zdjęcie za kilka złotych?

Jak wyczarować świąteczne zdjęcie za kilka złotych?
Źródło zdjęć: © [Justyna KocurCzarny](https://www.facebook.com/JustynaKocurPhotography/)
Justyna Kocur-Czarny
20.12.2019 10:17, aktualizacja: 20.12.2019 11:17

Do stworzenia bożonarodzeniowej atmosfery na zdjęciach, nie trzeba wiele. Podpowiem, jak stworzyć klimatyczny obrazek, który można z powodzeniem wykorzystać w świątecznym poście w mediach społecznościowych, a nawet wysłać jako kartkę z życzeniami.

Rekwizyty, czyli wcale nie musisz nic kupować

W okresie świątecznym na każdym kroku próbuje nam się sprzedać przedmioty, które mają wprowadzić odpowiedni klimat do naszych domów. Zanim jednak wpadniesz w szał przedświątecznych zakupów, rozejrzyj się po mieszkaniu. Ja do zrobienia zdjęcia wykorzystałam:

  • lampki choinkowe kupione kilka lat temu po sezonie
  • torebki prezentowe, które dostałam
  • świąteczny kubek - prezent od koleżanki
  • ozdoby choinkowe kupione za kilka złotych w markecie budowlanym
  • szalik i sweter, w których chodzę na co dzień
  • drewnianą podstawkę, którą miałam w domu
  • zimne ognie za kilka złotych

Stara bombka, laski cynamonu, poszewka na poduszkę, ozdobny papier do pakowania i pierniczek to tylko niektóre z akcesoriów, które pozwolą stworzyć zimowy nastrój. Lepszy jeden wyraźny akcent niż chaos i przekombinowanie. Za sztuczny śnieg może posłużyć nawet cukier puder albo mąka.

Światło, czyli jak zrobić ten magiczny bokeh

Jedynym elementem, który moim zdaniem jest niezbędny, są światełka, najlepiej te choinkowe. Nie chodzi jednak o to, żeby fotografowany przedmiot lub osobę owijać kablem. Wygląda to moim zdaniem groteskowo. Właściwie im dalej odsuniemy lampki od fotografowanego obiektu, tym lepiej. Będzie nam łatwiej uzyskać rozmycie tła, a kabel stanie się niewidoczny. Źródło światła możemy także ustawić przed fotografowanym obiektem, bliżej obiektywu. Ja postanowiłam wykorzystać obie metody. Z tyłu za kubkiem ułożyłam w pewnej odległości lampki, a na wyciągniętej ręce przed obiektywem (nie za blisko!) trzymałam zimne ognie.

Tak wyglądała scenka z boku
Tak wyglądała scenka z boku© [Justyna KocurCzarny](https://www.facebook.com/JustynaKocurPhotography/)

Wartość przysłony w aparacie ustawcie na jak najniższą (u mnie f/1.8), a jeśli zdjęcie robicie telefonem, to warto skorzystać z trybu portretowego, który cyfrowo rozmyje tło. Do takich zdjęć sprawdzą się obiektywy z dłuższą ogniskową, np. 50 mm, 85 mm, 100 mm.

Czas na postprodukcję

W programie graficznym możesz wzmocnić efekt, na którym ci zależy. W przypadku zdjęć świątecznych świetnie pasują ciepłe kolory, możesz więc eksperymentować z temperaturą barwową. Ja skorzystałam z gotowego presetu w Lightroomie "Vintage Instant" i dopasowałam jego ilość. Zaznaczyłam także korektę obiektywu, zmieniłam temperaturę zdjęcia na cieplejszą, zmniejszyłam ekspozycję i zwiększyłam nasycenie. Zdjęcie przed i po obróbce możecie zobaczyć niżej.

Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)