180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie

© 360gigapixels.com

© 360gigapixels.com

Jeffreyowi Martinowi, fotografowi, który zrobił największą na świecie panoramę (Londyn w 360 stopniach), było mało, i zrobił drugą największą panoramę. Tym razem w Tokio, w Japonii.

W Japonii fotograf wjechał na taras widokowy Tokyo Tower ze swoim Canonem 7D z obiektywem 400 mm f/5.6L, zamontowanymi na robotycznej głowicy do wykonywania panoram Clauss Rodeon VR Head ST. Samo fotografowanie zajęło mu 6 godzin. W tym czasie powstało 10 tys. zdjęć. Do sklejenia wszystkiego w całość była potrzebna 12-rdzeniowa stacja robocza Fujitsu Celsius R920 wyposażona w 192 GB RAM-u. Obróbka panoramy trwała prawie 80 dni.

Dzięki pracy i użyciu takiego sprzętu Martinowi udało się osiągnąć zapierający dech w piersiach efekt. Oglądanie tego obrazu może trwać i trwać. Przewijanie i przybliżanie widoków wciąga.

"Sklejony" obraz w rzeczywistości nie funkcjonuje jako pojedynczy plik. Wersja, którą możemy oglądać, jest złożona z wielu obrazów, ładujących się w zależności od tego, jak i gdzie przybliżamy bądź oddalamy obraz. Gdyby ktoś chciał wydrukować całość, zdjęcie miałoby wymiary 100 na 50 metrów.

Mam nadzieję, że Jeffrey Martin wpadnie do Polski i na przykład z Wieży Mariackiej  sfotografuje Kraków. Może inny miłośnik panoram postanowi zrobić coś równie fajnego. Może wcale nie potrzeba do takiej pracy statywu-robota i horrendalnie drogiej stacji roboczej.

Filmowa prezentacja panoramy:

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C