Efektywna obróbka wakacyjnych krajobrazów w Gimpie [wideoporadnik]

Jeśli jesteście po urlopie pewnie macie na dysku całe mnóstwo zdjęć. To oznacza, że czeka Was ich obróbka, jak jednak poradzić sobie z obróbką krajobrazów przy pomocy darmowego oprogramowania?

©Jakub Kaźmierczyk

©Jakub Kaźmierczyk

Podczas wakacji często robimy sobie wakacje również od RAWów. Nic dziwnego — te pliki zajmują zdecydowanie mniej miejsca, co na urlopie jest szczególnie ważne. JPG ma również całe mnóstwo wad, ale nie znaczy to, że nie da się z niego zrobić porządnego zdjęcia!

Używając tylko kilku prostych narzędzi, nawet w darmowym Gimpie jesteśmy w stanie zdziałać cuda. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, a zdjęcia nabiorą nowego wyrazu. Pamiętajcie — lustrzanki często robią bardzo surowe JPG-i przez co bardzo dobrze nadają się do obróbki, szczególnie kiedy scena nie jest ekstremalnie kontrastowa, lub jeśli nie robimy wszystkich zdjęć z balansem bieli ustawionym na światło żarowe. Do dzieła!

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość! Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik] Przepis na zdjęcie - pół na pół

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?