WPO ściągnęło materiał o protestujacych z Hongkongu ze strony SWPA 2020

WPO ściągnęło materiał o protestujacych z Hongkongu ze strony SWPA 2020

WPO ściągnęło materiał o protestujacych z Hongkongu ze strony SWPA 2020
Źródło zdjęć: © © Ko Chung Ming / [Facebook](https://www.facebook.com/KoChungMing%E9%AB%98%E4%BB%B2%E6%98%8E121484627866832/)
Marcin Watemborski
20.02.2020 10:39, aktualizacja: 20.02.2020 11:39

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. W tegorocznej selekcji finalistów znalazł się Ko Chung Ming, David Butow oraz Adam Ferguson, którzy zaprezentowali zdjęcia z protestów w Hongkongu. Ich zdjęcia zniknęły ze strony SWPA i zostały oznaczone, jako "treść wrażliwa".

Ko Chung Ming był pierwszym fotografem, który zauważył, że jego zdjęcia zniknęły ze strony finalistów konkursu Sony World Photography Awards 2020. Jego materiał przedstawiający portrety rannych protestujących był nominowany do nagrody w kategorii zdjęć dokumentalnych. Gdy fotograf chciał zobaczyć zdjęcia Butowa i Fergusona odbił się od błędu 404, informujący o tym, że ”strona nie została znaleziona”.

World Photography Organization, organizator konkursu SWPA, poinformował, że materiały zostały chwilowo ściągnięte, co jest częścią standardowego działania w przypadkach zdjęć zawierających treści wrażliwe, jak widok krwi czy okaleczeni ludzie. Dzień później materiały zostały przywrócone na stronę SWPA, jednak linki przekierowywały do bezpiecznej strony, na której użytkownik musiał się zalogować, by móc wyświetlić materiały.

Ko Chung Ming wrzucił posta na swojego Facebooka z opisem sytuacji i 10 zdjęciami, które zostały zgłoszone do SWPA. Fotograf wyraził rozżalenie zaistniałą sytuacją i zwrócił uwagę, że podobne działanie dotknęło jego dwóch kolegów po fachu – Adama Fergusona oraz Davida Butowa.

Sam Si zwraca uwagę na to, że zdjęcia z konfliktów zbrojnych, często bardziej brutalne niż te prezentowane prze Chung Minga, wygrywały niejednokrotnie liczne konkursy fotograficzne i nigdy nie były oznaczane jako ”treść wrażliwa”. Galaxy Chen komentuje sytuację następująco: ”Mocniejsze i znacznie bardziej ”wrażliwe” zdjęcia były publikowane przez WPO wcześniej, a związek tych materiałów z sytuacją w Hongkongu każe zadać sobie pytanie o niezależność organizacji”.

Faktycznie – w poprzednich latach prace prezentowane podczas Sony World Photography Awards bywały bardziej drastyczne. Wystarczy zwrócić uwagę na materiał Frederico Borelli ”Five Degrees”, który dotykał wrażliwego tematu rosnącej liczby samobójstw w Indiach, który w zeszłym roku wygrał konkurs SWPA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)