© Marcin Watemborski / watemborski.com

#ZostańWDomu: Co robić podczas epidemii, będąc fotografem?

Koronawirus SARS-CoV-2 się rozprzestrzenia. W Polsce mamy coraz więcej zakażonych osób i ta liczba będzie rosła – to nieuniknione. Stosując się do zaleceń rządu i GIS-u warto zostać w domu i zminimalizować tym samym ryzyko zakażenia oraz roznoszenie wirusa. Ten czas można jednak kreatywnie wykorzystać.

13 marca 2020 roku rząd RP wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego. Do obywateli została wystosowana prośba o pozostanie w domach, jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, granice są zamknięte, z resztą większość sklepów w galeriach handlowych też. Uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki nie działają. Teatry i kina również.

Sam od kilku dni siedzę w domu i przyznam szczerze, że po kilkukrotnym sprzątnięciu mieszkania, poukładaniu książek autorami i rozmiarem, posegregowaniu zdjęć w katalogach i obejrzeniu kilku sezonów różnych seriali – zacząłem się zwyczajnie w świecie nudzić. Rozmawiałem z wieloma fotografami – ich klienci odwołali zlecenia lub przesunęli na inny termin. Ja też odwołałem zaplanowane sesje i czekam, aż sytuacja się unormuje. Nagle naszło mnie olśnienie – to przecież czas, który można dobrze wykorzystać.

Koronawirus a wolne zawody. Rozmawiam z fotografami o ich sytuacji

Koronawirus SARS-CoV-2 to nie tylko zagrożenie zdrowotne, ale problemy gospodarcze. Dotykają one nie tylko duże firmy. Co z mniejszymi przedsiębiorcami?…

Jeśli tęsknisz za fotografią – spróbuj czegoś nowego i zrób zdjęcia przedmiotom codziennego użytku – pobaw się światłem, zacznij badać jego właściwości i obserwować, jak się łamie. Bądź niczym Edward Weston i jego papryki. Swoją drogą – papryka to ciekawy obiekt do fotografowania – ma nieregularne kształty, a jej powierzchnia odbija światło jednocześnie je zmiękczając. Będąc w domu jesteś otoczony przez różne kształty i materiału. To chwila, by podszkolić się z pracy nad kadrami, tworząc abstrakcję. Baw się tym, co masz pod ręką.

Jeśli jesteś portrecistą, sfotografuj członków swojej małej domowej społeczności – rodzinę, współlokatorów lub… siebie! Wiesz, ja kto jest – szewc bez butów chodzi, a fotograf zawsze narzeka na brak zdjęć. Kto zrobić ci je lepiej, jak nie ty sam. Rozstaw małe domowe studio – wystarczy ci jedna lampa, blenda i kawałek ściany. Poszukaj może też nowych poradników o retuszu u podszkól swój warsztat. Inwestycja czasu w samorozwój nigdy nie pójdzie na marne.

Chwila wolnego to też dobry czas na przemyślenie strategii marketingowej, poczytanie o mediach społecznościowych, zaplanowanie kilku postów na Facebooku czy Instagramie. Warto też sprawdzić, jak wygląda twój biznesplan – jakie wydatki cię czekają, co jest koniecznie, a co nie. W ten sposób może znajdziesz dodatkowe środki w swoim budżecie.

A jeśli już o pieniądzach – jeśli chcesz odzyskać część inwestycji, poświęć czas na porządki w swoich gratach fotograficznych. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz tych 5 statywów, które leżą już nieruszane od 3 lat. Te 7 plecaków też pewnie ci się nie przyda. Warto wrzucić ogłoszenie sprzedaży na Facebooka czy portale aukcyjne. W ten sposób odzyskasz nie tylko pieniądze, ale i miejsce w szafie.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

Zapewne jako fotograf jesteś w ciągłym biegu i nie masz nawet czasu ugotować sobie dobrego obiadu – pozwól sobie na to. W końcu udało ci się wyrwać kilka godzin w tygodniu. Sen, dobre śniadanie, nadrabianie zaległości, fotograficzne eksperymenty, obiad, czas dla siebie (serial, książka, gra?). Popatrz – właśnie poznałeś nowe znaczenie słowa ”balans”. Nadmiar wolnego czasu służy nie tylko kreatywności, ale i dobremu samopoczuciu psychicznemu oraz fizycznemu.

Pamiętaj, że czas, który teraz zyskałeś możesz spożytkować na to, na co wcześniej ci go brakowało. Ale proszę cię – nie chodź po dworze więcej, niż to konieczne. Pójdź na zakupy, na spacer z psem (umyj mu później łapy), zapytaj starszych sąsiadów, czy nie potrzebują pomocy, ale przede wszystkim - #zostańwdomu.

COVID-19 — Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie koronawirus COVID-19, warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Niesamowite zagadki Chin lat 80. ujawnione na zdjęciach Alexa Ng Nasz czytelnik Andrzej Suwara był w Tailandii i przywiózł z niej świetny klip! Wygląda jak film akcji Północne światła mroźnej Finlandii - zobacz jak płyną rzeki światła Anna Bystrowska - subtelna fotografia [galeria] „Ukryte piękno" ukazane w pastelowych wizjach Cristiny Coral Wschodzące gwiazdy światowej fotografii według magazynu "LensCulture" Fotograf robi zdjęcia zwierzętom, gdy najmniej się tego spodziewają Świąteczny mural Banksy'ego porusza temat bezdomności DrakSpirit pokazuje swój świat w mrocznych, geometrycznych fotografiach Fotograf uchwycił niesamowite zdjęcia orłów podczas posiłku Niesamowita burza uchwycona na timelapsie z 85 tysięcy zdjęć Zachwycające piękno architektury na zdjęciach Ludwiga Favre

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniany radziecki dwupłatowiec odnaleziony na północy Polski Fotografka została mamą dzikich zwierząt. Ufają jej bezgranicznie Przepiękne maki na Śląsku. Fotograf zdążył 5 minut przed oberwaniem chmury Amerykański sen, czyli przepiękne wschody i zachody słońca nad Chicago Drono-ptak nagrywał robo-żółwia składającego kamero-jaja. Mistrzowskie ujęcia PBS Audubon Photography Awards 2020, czyli genialne zdjęcia ptaków Zobacz zdjęcia super rzadkich białych nietoperzy z Kostaryki Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę oddaloną o 67 milionów lat świetlnych Janine Pendleton odwiedza opuszczone miejsca. Jej zdjęcia napawają grozą Seb Agnew stworzył hiperrealistyczne scenerie używając miniatur Japan Camera Hunter wchodzi na YouTube i ma dla was dawkę doskonałych testów Randka w ciemno na sesji zdjęciowej. Ich serca zagrały razem!