© Marcin Watemborski / watemborski.com

#ZostańWDomu: Co robić podczas epidemii, będąc fotografem?

Koronawirus SARS-CoV-2 się rozprzestrzenia. W Polsce mamy coraz więcej zakażonych osób i ta liczba będzie rosła – to nieuniknione. Stosując się do zaleceń rządu i GIS-u warto zostać w domu i zminimalizować tym samym ryzyko zakażenia oraz roznoszenie wirusa. Ten czas można jednak kreatywnie wykorzystać.

13 marca 2020 roku rząd RP wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego. Do obywateli została wystosowana prośba o pozostanie w domach, jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, granice są zamknięte, z resztą większość sklepów w galeriach handlowych też. Uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki nie działają. Teatry i kina również.

Sam od kilku dni siedzę w domu i przyznam szczerze, że po kilkukrotnym sprzątnięciu mieszkania, poukładaniu książek autorami i rozmiarem, posegregowaniu zdjęć w katalogach i obejrzeniu kilku sezonów różnych seriali – zacząłem się zwyczajnie w świecie nudzić. Rozmawiałem z wieloma fotografami – ich klienci odwołali zlecenia lub przesunęli na inny termin. Ja też odwołałem zaplanowane sesje i czekam, aż sytuacja się unormuje. Nagle naszło mnie olśnienie – to przecież czas, który można dobrze wykorzystać.

Koronawirus a wolne zawody. Rozmawiam z fotografami o ich sytuacji

Koronawirus SARS-CoV-2 to nie tylko zagrożenie zdrowotne, ale problemy gospodarcze. Dotykają one nie tylko duże firmy. Co z mniejszymi przedsiębiorcami?…

Jeśli tęsknisz za fotografią – spróbuj czegoś nowego i zrób zdjęcia przedmiotom codziennego użytku – pobaw się światłem, zacznij badać jego właściwości i obserwować, jak się łamie. Bądź niczym Edward Weston i jego papryki. Swoją drogą – papryka to ciekawy obiekt do fotografowania – ma nieregularne kształty, a jej powierzchnia odbija światło jednocześnie je zmiękczając. Będąc w domu jesteś otoczony przez różne kształty i materiału. To chwila, by podszkolić się z pracy nad kadrami, tworząc abstrakcję. Baw się tym, co masz pod ręką.

Jeśli jesteś portrecistą, sfotografuj członków swojej małej domowej społeczności – rodzinę, współlokatorów lub… siebie! Wiesz, ja kto jest – szewc bez butów chodzi, a fotograf zawsze narzeka na brak zdjęć. Kto zrobić ci je lepiej, jak nie ty sam. Rozstaw małe domowe studio – wystarczy ci jedna lampa, blenda i kawałek ściany. Poszukaj może też nowych poradników o retuszu u podszkól swój warsztat. Inwestycja czasu w samorozwój nigdy nie pójdzie na marne.

Chwila wolnego to też dobry czas na przemyślenie strategii marketingowej, poczytanie o mediach społecznościowych, zaplanowanie kilku postów na Facebooku czy Instagramie. Warto też sprawdzić, jak wygląda twój biznesplan – jakie wydatki cię czekają, co jest koniecznie, a co nie. W ten sposób może znajdziesz dodatkowe środki w swoim budżecie.

A jeśli już o pieniądzach – jeśli chcesz odzyskać część inwestycji, poświęć czas na porządki w swoich gratach fotograficznych. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz tych 5 statywów, które leżą już nieruszane od 3 lat. Te 7 plecaków też pewnie ci się nie przyda. Warto wrzucić ogłoszenie sprzedaży na Facebooka czy portale aukcyjne. W ten sposób odzyskasz nie tylko pieniądze, ale i miejsce w szafie.

Zobacz również: Sposoby użycia narzędzia "Wypełnij" w Adobe Photoshop

Zapewne jako fotograf jesteś w ciągłym biegu i nie masz nawet czasu ugotować sobie dobrego obiadu – pozwól sobie na to. W końcu udało ci się wyrwać kilka godzin w tygodniu. Sen, dobre śniadanie, nadrabianie zaległości, fotograficzne eksperymenty, obiad, czas dla siebie (serial, książka, gra?). Popatrz – właśnie poznałeś nowe znaczenie słowa ”balans”. Nadmiar wolnego czasu służy nie tylko kreatywności, ale i dobremu samopoczuciu psychicznemu oraz fizycznemu.

Pamiętaj, że czas, który teraz zyskałeś możesz spożytkować na to, na co wcześniej ci go brakowało. Ale proszę cię – nie chodź po dworze więcej, niż to konieczne. Pójdź na zakupy, na spacer z psem (umyj mu później łapy), zapytaj starszych sąsiadów, czy nie potrzebują pomocy, ale przede wszystkim - #zostańwdomu.

COVID-19 — Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie koronawirus COVID-19, warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

"Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Znamy zwycięzców i finalistów Smithsonian Photo Contest 2015 Projekt kreatywny TEN - druga praca kolekcji już jutro Miejsca zbrodni malowane światłem i kolorem [galeria] Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Vincent Laforet, Canon 1D-X i Nowy Jork nocą wysokości ponad 2 km Niebo nie przestaje zachwycać - poruszający film poklatkowy [wideo] Zdjęcie dnia. W Białymstoku głosili, że COVID to ściema – niektórzy w maseczkach Paweł Paniczko: "Zamiłowanie do architektury sprawia, że z chęcią przemierzam tysiące kilometrów" Sophie Gamand i jej uroczne portrety psów z kwiatowymi wianuszkami, które ułatwiają adopcję Inspirujące fotografie świata w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest [galeria] Kolorowe portrety kobiet w barwnym świecie odpoczynku

Popularne w tym tygodniu:

Filmik z farmerem szczotkującym szkocką krowę wyżynną podbija internet Zdjęcie dnia. Słupy świetlne w Białymstoku. Zawdzięczamy je niskiej temperaturze Zdjęcie dnia. W Belgii powstaje centrum masowych szczepień. Zobaczymy takie w Polsce? Wildlife Photographer of the Year 2021. Oto najlepsze zdjęcia według publiczności Jak powstają filmy Ilforda? Zobacz niesamowity proces prosto z fabryki Pieter Hugo pokazuje życie ludzi zepchniętych na margines w Afryce. Te zdjęcia poruszają Fotografowie uliczni, których warto obserwować na Instagramie Doskonałe zdjęcia psów. Czworonogi wyglądają na nich majestatycznie Sztuczna inteligencja w Photoshopie automatycznie pokoloruje zdjęcia Jak by wyglądali, gdyby żyli? Artysta tworzy cyfrowe portrety historycznych postaci Zniszczony sprzęt elektroniczny może być piękny. Pokazują to te zdjęcia Fotografuje pod wodą i sprawia, że kwiaty wyglądają jak obrazy akwarelowe