Lekarze i pielęgniarki po dyżurach. Te selfie pokazują twarze prawdziwych bohaterów

Restauracje, instytucje kultury i galerie handlowe zostały zamknięte, a wiele osób pracuje zdalnie, oni są prawdziwymi bohaterami. Są na pierwszej linii frontu badając i lecząc osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarze i pielęgniarki są na wielogodzinnych dyżurach w walce z nierównym, niewidzialnym wrogiem. Te szokujące zdjęcia pokazują, jak jest im trudno.

Obecnie (24 marca 2020 roku) mamy na świecie potwierdzone prawie 384 tysiące zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego ponad 101 tysięcy wyzdrowiało, a 16,5 tysiąca osób nie żyje. W Polsce jest 774 zakażonych i 9 zmarłych. Pandemia ogłoszona przez WHO wciąż się rozprzestrzenia, a rządy robią co mogą, by powstrzymać ten rozrost.
Mimo tego, że wiele firm zarządziło pracę zdalną, inne zawiesiły czasowo działanie, to są ludzie, którzy mają w tym czasie znacznie więcej pracy. To nie tylko służby policyjne i wojsko, ale przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i sanitariusze. Często są na nogach ponad 24 godziny, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów chorujących na COVID-19 – chorobę, powodowaną koronawirusem SARS-CoV-2, polegającą na wysokiej temperaturze, dusznościach, suchym kaszlu i ogólnym osłabieniem organizmu.
Służby medyczne to bohaterowie, o których powinniśmy mówić i dziękować im za to, co robią. Szpitale są pełne pacjentów, a ktoś musi o nich dbać. Misja lekarzy to obecnie jedna z najważniejszych spraw, a często ich nie doceniamy. W mediach społecznościowych członkowie służb medycznych dzielą się zdjęciami po zakończonych dyżurach. Ich twarze są przemęczone, z siniakami, zadrapaniami i odciskami od masek i innych środków ochrony.
Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać
Liczne selfie pokazują, jak ciężko pracują ci ludzie. Na tych zdjęciach zobaczycie lekarzy z całego świata, co pokazuje jak poważna jest sytuacja, której nie powinniśmy lekceważyć. Władze państwowe nawołują do ograniczenia spotkań i zostawania w domach. Postarajmy się zdać ten egzamin na piątkę.
COVID-19 — Środki bezpieczeństwa
W obliczu zagrożenia, jakie niesie koronawirus COVID-19, warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze