Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję

Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję

Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję
Marcin Watemborski
28.05.2020 11:23, aktualizacja: 26.07.2022 14:53

Shutterstock, czyli jeden z największych banków zdjęć stockowych, zapowiedział zmiany w rozliczeniach. Stawiają one na równi wszystkich fotografów, co tym bardziej doświadczonym nie przypadło do gustu. Powstała nawet specjalna petycja z prośbą o niewprowadzanie nowych zasad.

Shutterstock jest dystrybutorem zdjęć stockowych – może tam zarabiać każdy, kto założy konto. Zarobek polega na tym, że twórca fotografii dostaje odsetek kwoty, którą płaci za zdjęcie klient. Dotychczas sprawa wyglądała tak, że im więcej zdjęć w całym okresie przynależności do Shutterstocka sprzedał fotograf, tym większy procent dostawał. Niestety ma się to zmienić.

Firma ogłosiła nowy system rozliczeniowy, zgodnie z którym powstało 6 progów procentowych. Zgodnie z nimi fotografowie będą mogli zarobić od 15 do 40 proc. ceny zdjęcia za każdą sprzedać. Wysokość odsetku zależy jednak od tego, ile zdjęć sprzedadzą w danym roku, a nie podczas całego okresu członkostwa. Jak się domyślacie – ci, który nabili sobie sporą sprzedaż przez lata, a teraz maja słabszy okres nie zarobią na zdjęciu tyle, ile wcześniej. Po to, by dostać 40 proc. wartości swojego zdjęcia, fotograf w ciągu roku będzie musiał sprzedać licencję na kadry ponad 25 000 razy!

Progi procentowe Shutterstock.
Progi procentowe Shutterstock.

Największą bolączką jest jednak nie roczna sprzedaż zdjęć, a obniżenie progu 1 stycznia. Shutterstock informuje, że użytkownicy nie będą musieli co roku zaczynać od poziomu 1, czyli zysku wysokości 15 procent, a ich poziom będzie dostosowany do ilości sprzedawanych zdjęć. Innymi słowy – im więcej zdjęć sprzedamy (dając tym samym zarobek firmie), tym więcej procentowo my sami zarobimy.

W swoim oświadczeniu, firma Shutterstock zwraca uwagę na chęć wyrównania szans wśród wszystkich fotografów, którzy wrzucają zdjęcia. Jednocześnie władze banku zdjęć chcą zachęcić rzemieślników do wykonywania pracy wyższej jakości – ze świeżym podejściem, które spełni wymagania klientów.

Obecny system rozliczeń Shutterstock.
Obecny system rozliczeń Shutterstock.

Jeśli jesteście fotografami stockowymi i nie podoba wam się nowy system rozliczeń, możecie podpisać petycję na stronie internetowej. Nowe zasady mają wejść w życie od 1 czerwca 2020 roku.

Interesujesz się grami wideo? Wypełnij naszą ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)