Rzadkie zjawisko na zdjęciu. Ujął śmierć gwiazdy i powstanie supernowej

Rzadkie zjawisko na zdjęciu. Ujął śmierć gwiazdy i powstanie supernowej

Rzadkie zjawisko na zdjęciu. Ujął śmierć gwiazdy i powstanie supernowej
Źródło zdjęć: © © Jason Guenzel / [Twitter](https://twitter.com/thevastreaches)
Marcin Watemborski
29.05.2020 11:36, aktualizacja: 29.05.2020 13:36

Jason Guenzel jest miłośnikiem fotografowania odległych galaktyk. W lutym 2020 roku zrobił zdjęcia galaktyki Messier 61, które powtórzył w maju. Zauważył na nich jedną znaczącą różnicę – na nowych widać jasną supernową, która powstała wskutek śmierci gwiazdy.

Jason Guenzel jest wielokrotnie nagradzanym fotografem, specjalizującym się w astrofotografii. Na jego zdjęciach znajdziecie liczne ciała niebieskie ukazane w bardzo atrakcyjny sposób. Mimo zanieczyszczenia świetlnego efekt jego pracy jest wspaniały.

Do sfotografowania galaktyki Messier 61 (M61) Jason wykorzystał teleskop Celestron EdgeHD 8” oraz mocowanie Orion Atlas Pro. Były one podpięte do monochromatycznego aparatu ASI1600MM. Fotograf wyznaje, że do osiągnięcia finalnego efektu swojej pracy, musiał złożyć aż 800 pojedynczym ekspozycji. Robił je podczas nowiu, by Księżyc nie zaświetlał widoku na M61.

Dzięki temu, że zdjęcia nie powstawały jedynie przez jedną noc, Guenzelowi udało się uwiecznić na nich bardzo wyjątkowe zjawisko – wybuch gwiazdy oraz powstanie supernowej. Zjawisko wystąpiło na początku maja 2020 roku, a Jason zaobserwował je dzięki przeglądaniu zdjęć, które wykonał wcześniej. Nagle w jednym miejscu pojawił się jasny biały punkt. Fotograf tłumaczy, że zjawisko, które ujął na zdjęciu wystąpiło około 50 milionów lat temu.

Zdjęcia Guenzela składają się z kadrów o łącznym czasie ekspozycji 27 godzin. Po to, by osiągnąć kolorowy obraz, astrofotograf musiał zrobić zdjęcia monochromatyczne (dla odpowiedniej jasności) z filtrami: czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Na jego Instagramie pojawił się film poklatkowy pokazujący eksplozję.

W galaktyce Messier 61 od 1926 roku zostało zaobserwowane 8 supernowych. Pierwsza z nich pojawiła się 9 maja 1926 roku. Ta, którą ujął na zdjęciach Guenzel została nazwana SN2020jfo. Fotograf podaje, że jest to zdarzenie typu drugiego, czyli doszło do eksplozji masywnej gwiazdy, która miała swój początek w implozji spowodowanej ogromnym zwiększeniem własnej masy.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Interesujesz się grami wideo? Wypełnij naszą ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)