6 nowych obiektywów Canon RF może pojawić się jeszcze w tym roku

6 nowych obiektywów Canon RF może pojawić się jeszcze w tym roku

6 nowych obiektywów Canon RF może pojawić się jeszcze w tym roku
Marcin Watemborski
10.06.2020 06:43, aktualizacja: 10.06.2020 08:45

Jakiś czas temu Canon informował, że skoncentruje się na rozwoju oferty obiektywów do systemu bezlusterkowego EOS R. Ptaszki ćwierkają, że na roadmapie nadchodzących szkieł jest aż 6 nowych konstrukcji, w tym 70-200 f/4 czy budżetowe 50 mm f/1.8 STM.

Canon Rumors oraz Nikishita podają, że roadmapa szkieł, które mają wyjść w 2020 roku jest bardzo interesująca. Może być to pokłosie decyzji Canona odnośnie zawieszenia rozwoju konstrukcji przeznaczonych do lustrzanek z bagnetem Canon EF na rzecz nowych obiektywów z mocowaniem Canon RF, by zbudować kompletny system bezlusterkowy.

Nadchodzącymi obiektywami są:

  • Canon RF 50 mm f/1.8 STM
  • Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM
  • Canon RF 70-200 f/4L IS USM
  • Canon RF 100-500 mm f/4.5-7.1L IS USM
  • Canon RF 600 m f/11 DO IS STM
  • Canon RF 800 mm f/11 DO IS STM
  • Konwerter Canon RF 1.4x
  • Konwerter Canon RF 2.0x

Jeśli faktycznie ta lista się potwierdzi, to możemy zobaczyć kilka interesujących konstrukcji. Te, które zapowiadają się na budżetowe mogą przyciągnąć wielu użytkowników do systemu. Szczerze nie wyobrażam sobie kompletnej oferty jakiegokolwiek producenta pozbawionej ”nifty fifty, czyli budżetowej 50-tki f/1.8. Mam jedynie nadzieję, że w wersji z mocowaniem Canon RF również będzie miała sensowną cenę, jak to jest w przypadku Canon EF 50 mm f/1.8 STM (ok. 500 zł).

Wśród spisu znalazły się dwa obiektywy z parametrem DO, czyli wykorzystujące technologię optyki dyfrakcyjnej. Jej zadaniem jest umożliwienie skonstruowania obiektywu tak, by był lżejszy i mniejszy, co jest zdecydowanie bardzo przydatne w przypadku teleobiektywów. Póki co w ofercie Canona jest jedno takie szkło – Canon EF 400 mm f/4 DO IS II USM. Oczywiście problem z obiektywami DO jest taki, że są drożne od klasycznych konstrukcji, aczkolwiek szkła o ogniskowej 600 i 800 mm, które będą ważyły ułamek typowej wersji takiego obiektywu, mogą być bardzo praktyczne.

Przyznam jednak, że chciałbym zobaczyć w ofercie obiektywów Canon RF budżetową portretówkę o większej światłosile i bez trybu makro – odpowiednik lustrzankowego obiektywu Canon EF 85 mm f/1.8 USM. Nie pogardziłbym również dłuższą stałką, odpowiednikiem szkła Canon EF 135 mm f/2L USM czy też małym szerokim kątem jak znany wszystkim Canon EF 28 mm f/1.8 USM w wersji do bezlusterkowca.

Czas pokaże, co przyniesie system Canona. Tego typu pogłoski to jednak dobry znak, pokazujący, że branża się rozwija. Canon mimo zamknięcia czasowo 5 fabryk przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 się nie poddaje i walczy dalej. Miejmy nadzieję, że Canon EOS R5 również szybko ujrzy światło dzienne, a doniesienia o jego premierze się potwierdzą.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)