Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie

© kooklanekookla / Flickr / Crealive Commons

© kooklanekookla / Flickr / Crealive Commons

Czy trzeba bać się FOLO, co robimy ze swoimi zdjęciami i dlaczego pada aż tyle matryc?

200 tysięcy zajechanych matryc

2 miliardy zdjęć! Tyle Polacy robią zdjęć miesięcznie. Gdyby je wydrukować w formacie 10 x 15 cm pokryłyby murawę ponad 4 tysięcy Stadionów Narodowych, można by nimi wytapetować wszystkie ulice i place Warszawy. I to tylko po jednym miesiącu fotografowania! W przeliczeniu na przeciętną żywotność migawek w lustrzankach cyfrowych wychodzi 200 tys. zajechanych migawek. Teraz już wiem, dlaczego trzeba czasem czekać w serwisie foto czasem nawet 2 tygodnie na samą ekspertyzę.

Smartfon z zaawansowanym aparatem — przyszłość czy chwilowa moda?

Samsung Galaxy S4 Zoom to pierwszy telefon z tak zaawansowanym aparatem. Koreański producent przeciera szlaki, ale czy takie rozwiązanie ma przyszłość?

Co Polacy robią ze swoimi zdjęciami? 64 % naszych rodaków umieszcza w Internecie zdjęcia zrobione przez siebie w tydzień po ich zrobieniu. 10 % z tych 2 miliardów zdjęć trafia do sieci 60 sekund po naciśnięciu spustu migawki. 22 % zdjęć nigdy nie trafia do Sieci — to fotografie leniuszków którzy uważają, że udostępnianie zdjęć jest czasochłonne i skomplikowane.

© zeevveez / Flickr / Crealive Commons

I tak, dwudziestolatkowie (18 — 24 lata) najchętniej fotografują siebie, siebie i jeszcze raz siebie (31 % zdjęć). Robimy zdjęcia po to, żeby zaraz się nimi pochwalić na fejsbuczku. Okazuje się też, że dziewczyny robią więcej autoportretów, niż chłopaki. Panie poza sobą lubią też fotografować swoje psy, koty, króliczki i inne zwierzątka czworonożne. Ponad połowa naszej starszyzny (wiek +55) wrzuca zdjęcia na Facebooka, ale nie wiemy już niestety co jest tematem ich fotografii.

Angielskie kciuki i hiszpańskie usta

Zlecone przez firmę Samsung badanie na grupie 3000 osób, wykonano przed wprowadzeniem na rynek modelu Samsung NX300. Poza Polską objęło Francję, Hiszpanię, Niemcy i Włochy. Każda narodowość ma swoją ulubioną pozę do zdjęć. Co czwarty francuz to czysty seks, fotografując się zachęcająco puszczają oko do obiektywu. 27% Włochów robi "jazz hands" czyli rozczapierzone paluszki zwrócone do obiektywu. Hiszpanie zmysłowo wydymając usta robią dzióbaska (29%). Brytyjczycy fotografują się z kciukami do góry "how cool is that?!". My (35 % Polaków) z Niemcami (31%) trzymamy sztamę i pokazujemy paluchami w obiektyw.

Czy warto bać się FOLO?

Przedstawiciele koreańskiego producenta uważają, że wielu z nas cierpi na FOLO (z języka angielskiego „fear of living offline”), czyli "strach przed byciem offline". Syndrom kompulsywnego fotografowania i udostępniania zastąpił lub uzupełnia FOMO – ("fear of missing out") - lęk przed przegapieniem.

Zobacz najlepsze zdjęcia 2013 roku… zrobione iPhone'em [galeria]

Jak dobre zdjęcia można zrobić smartfonem? Prace laureatów konkursu iPhone Photography Awards, który odbywa się od roku 2008, udowadniają, że całkiem niezłe. Jury konkursu nagradza prace w kategoriach od aktualnych wydarzeń politycznych po fotografię przyrody, przyznaje również nagrodę dla fotografa roku. Czy zatem to prawda, że “nie aparat robi zdjęcie”? Przekonajcie się sami.

Nie wiem czy "strach" to dobre określenie — przecież my się niczego nie boimy, po prostu świerzbią nasz paluszki. Spotykamy się w kawiarni cyk słitfocia na fejsbunia! Udało nam się ugotować jajko na półmiękko — znajomi wiedzą o tym zanim je zjemy. Nasz kotek leży w dziwnej pozycji – ciach na instagramka i lajki lecą. Może gdzieś tam ludzie się boją, u nas to chyba zbiorowa autoterapia. Manifestacja miłości własnej. Polsko wyemancypuj się, w przyszłym miesiącu zrobimy 4 miliardy zdjęć, wszak wakacje za pasem!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej