Nikkor Z 50 mm f/1.2 S oraz Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S – nowe szkła w systemie

Nikkor Z 50 mm f/1.2 S oraz Nikkor Z 14‑24 mm f/2.8 S – nowe szkła w systemie

Nikkor Z 50 mm f/1.2 S oraz Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S – nowe szkła w systemie
Marcin Watemborski
16.09.2020 06:57, aktualizacja: 26.07.2022 14:45

Premiery tych dwóch obiektywów spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Jasne standardowe szkło Nikkor Z 50 mm f/1.2 S oraz szerokokątny teleobiektyw Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S znacznie poszerzają możliwości bezlusterkowego systemu Nikon Z.

Nikkor Z 50 mm f/1.2 S – standard, który sprawdzi się w ciemności

Obraz

Nikkor Z 50 mm f/1.2 S to obiektyw o standardowej ogniskowej, która sprawdzi się praktycznie w każdej dziedzinie fotografii. Dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony, pozwoli on na silne rozmycie tła oraz lepszą pracę w trudnych warunkach oświetleniowych.

W środku obiektywu znajdziemy 17 soczewek w 15 grupach, w tym 2 ze szkła Ed oraz 3 asferyczne. Pojawiły się też: powłoka nanokrystaliczna i powłoka ARNEO, które redukują refleksy i flary, dzięki czemu zdjęcia pod światło będą wyraźniejsze. Konstrukcja została uszczelniona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Silnik autofokusa ma działać płynnie, szybko i cicho. Producent zauważa, że sprawdzi się on nawet podczas filmowania, co w połączeniu z przysłoną f/1.2 może zapewnić bardzo filmowy obraz. Dodatkowo efekt oddychania obiektywu podczas ostrzenia został praktycznie wyeliminowany.

Pierścień sterujący jest bezgłośny, co pozwoli na bezproblemową zmianę głębi ostrości, a przycisk Fn może być programowany według potrzeb użytkownika. Informacje zostaną też wyświetlone na ekranie OLED na tubusie.

Nikkor Z 14-24 f/2.8 S – filmowcy go pokochają

Obraz

NIkkor Z 14-24 f/2.8 S jest obiektywem, który uzupełnia linię profesjonalnych zoomów o krótki zakres ogniskowych. Producent zauważa, że dzięki dużej średnicy mocowania Nikon Z, otwór względny f/2.8 pozwoli uzyskać fascynujące parametry zdjęciowe.

Warto pamiętać, że mówimy o obiektywie dla zawodowców, dlatego Nikkor Z 14-24 f/2.8 S zapewni ostrość w całym kadrze, a powłoki nanokrystaliczna oraz ARNEO radykalnie ograniczą refleksy i flary. Wszystkie ruchome części tubusu zostały uszczelnione przed działaniem kurzu i wilgoci. Po to, by zmniejszyć masę i zwiększyć trwałość konstrukcji, zastosowano mocowanie ze stopu aluminium.

Układ autofokusa ma działać płynnie i cicho. Nie występuje również efekt oddychania obiektywu ani przesunięcie ostrości podczas zmian ogniskowej. Podczas filmowania można precyzyjnie kontrolować głębię ostrości z poziomu obiektywu dzięki specjalnemu pierścieniowi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)