Teleskop Hubble’a ujął supernową jaśniejszą niż wszystkie gwiazdy w galaktyce

Teleskop Hubble’a ujął supernową jaśniejszą niż wszystkie gwiazdy w galaktyce

Teleskop Hubble’a ujął supernową jaśniejszą niż wszystkie gwiazdy w galaktyce
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Marcin Watemborski
05.10.2020 09:25, aktualizacja: 05.10.2020 11:25

Od ponad 30 lat Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostarcza niesamowitych obrazów i danych na temat kosmosu. Najnowsze zdjęcia pokazują supernową o jasności 5 miliardów Słońc, która rozjaśnia całą galaktykę.

Supernowe to bardzo częste zjawisko – co sekundę pojawia się jeden taki twór i jest widoczny przez kilka tygodni lub miesięcy, po czym całkowicie znika. Powstaje wskutek reakcji termojądrowych w gwiazdach. Jednak to, co widać na filmie poklatkowym zarejestrowanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest wyjątkowe. Ta supernowa zawstydza inne swoją jasnością.

Niesamowity pokaz kosmicznych fajerwerków odbył się w bardzo odległej galaktyce NGC 2525, która znajduje się około 70 milionów lat świetlnych od Ziemi. Teleskop Hubble’a zarejestrował zjawisko w ramach programu badania ekspansji kosmosu. Supernowe pomagają naukowcom oszacować odległości w kosmosie, więc ta jasna kosmiczna iskra jest dla nich bardzo istotną obserwacją.

Time-Lapse of Supernova in NGC 2525

NASA wyjaśnia, że supernowa powstała w wyniku zrośnięcia się białego karła z pobliską gwiazdą. Eksplozja termojądrowa była tak potężna, że jej energia spowodowała rozbłysk bardzo jasnego światła porównywalnego do jasności 5 miliardów Słońc.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)