Selfie z rzeźbą może go sporo kosztować. 200-letni pomnik runął na ziemię

Selfie z rzeźbą może go sporo kosztować. 200‑letni pomnik runął na ziemię

Turysta chciał zrobić zdjęcie z rzeźbą. 200-letni pomnik runął na ziemię
Turysta chciał zrobić zdjęcie z rzeźbą. 200-letni pomnik runął na ziemię
Źródło zdjęć: © Muzeum Pałac w Rogalinie
Michał Skorupka
06.10.2020 18:00, aktualizacja: 26.07.2022 14:43

Selfie z rzeźbą mitologicznej Ledy, turysta odwiedzający muzeum w Rogalinie z pewnością zapamięta na długo. Młody mężczyzna postanowił wspiąć się na pomnik autorstwa Augustyna Schoepsa, aby wykonać efektowne zdjęcie. W efekcie ponad 200-letni eksponat runął na ziemię.

W minionym tygodniu w ogrodzie przy Muzeum Pałacu w Rogalinie doszło do niecodziennego zdarzenia. Młody turysta chcąc wykonać efektowne selfie, postanowił wspiąć się na rzeźbę mitologicznej Ledy, autorstwa wybitnego poznańskiego artysty Augustyna Schoepsa. Niestety, pomnik pochodzący z XVIII wieku runął na ziemię.

  • Jak widać, nie tak trudno uszkodzić rzeźbę. Zabytki w naszym ogrodzie rokokowym mają ponad 200 lat. Są wykonane z piaskowca, a to nie jest jakiś szczególnie wytrzymały materiał. Do tego wiele z nich było już pogruchotanych w czasie II wojny światowej. Wszystkie przeszły prace konserwatorskie, niektóre eksponaty trzeba było sklejać. To też sprawia, że są bardziej kruche - mówi dr Ewa Leszczyńska, kierownik Muzeum Pałacu w Rogalinie, cytowana przez serwis TVN24.

Z relacji kierownik wynika, że w chwili zdarzenia w muzeum znajdowało się wiele osób. Mimo to, nikt nie zwrócił uwagi młodemu mężczyźnie. - Niestety, z doświadczenia wiemy, że wielu turystów nie przestrzega regulaminu muzeum. Nie spacerują po wyznaczonych alejach, chodzą własnymi ścieżkami, wspinają się na skarpy. To brak szacunku dla miejsca, o które powinniśmy dbać, by pozostawić je dla przyszłych pokoleń - wyjaśnia. Kobieta dodaje jednak, że turysta po krótkim czasie sam zgłosił się do muzeum i zapewnił, że jest gotowy ponieść wszelkie konsekwencje.

  • Dla naszego wspólnego dobra i dziedzictwa, pozostawionego nam wszystkim przez historię, pamiętajmy, aby odwiedzając pomniki naszej przeszłości szanować obowiązujące zasady - czytamy w oświadczeniu, jakie przedstawiciele muzeum opublikowali na Facebooku.

Rzeźba Ledy z łabędziem została zabezpieczona. Wkrótce zostanie poddana pracom konserwatorskim, po których wróci na swoje miejsce. Koszty naprawy poniesie sprawca uszkodzenia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)